Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Wojciech Pszoniak w Gliwicach (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)

Wojciech Pszoniak, wybitny aktor związany z Gliwicami, 2 maja obchodzi 76 urodziny. Pomyślności!

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Dorastał w Gliwicach, do których dotarł jednym z ostatnich transportów, razem z Adamem Zagajewskim. Pszoniak zamieszkał z rodzicami w mieszkaniu przy ul. Arkońskiej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej (przy ul. Zimnej Wody) grał między innymi w orkiestrze wojskowej. Jako uczeń średniej szkoły muzycznej był w klasie oboju. Na gliwickim lotnisku latał i skakał ze spadochronem. W naszym mieście odbył też służbę wojskową. Jako przyszły człowiek sceny żywo interesował się życiem kulturalnym – obracał się w gliwickim towarzystwie jazzowym, które wówczas współtworzyli pianista Jan Kwaśnicki, basista Maciej Ropski i perkusista Adam Jędrzejowski. Wojciech Pszoniak grywał z nimi na saksofonie.

To właśnie w Gliwicach podjąłem decyzję, że będę aktorem – mówił Pszoniak w 2007 roku.

W naszym mieście stawiał też pierwsze kroki w tej profesji – występował między innymi w klubie Gwarek i Spirali. Zagrał także w słynnej – pierwszej w Polsce – inscenizacji „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego (w 1960 roku). Później wyjechał na studia aktorskie do Krakowa i wyprowadził się z Gliwic. Jako aktor zrobił międzynarodową karierę – w teatrze grał u Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera, Jerzego Gruzy. Do ról filmowych zatrudniali go Jerzy Kawalerowicz, Filip Bajon, Volker Schlöndorff i Andrzej Wajda, w którego filmach stworzył niezapomniane kreacje – Moryca w „Ziemi obiecanej”, Robespierre'a w „Dantonie” i Korczaka. Na stałe mieszka we Francji.

(mm)