Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

hospicjum

Fot. P.Młynek/UM Gliwice

Trwają intensywne prace zmierzające do rozbudowy gliwickiego hospicjum i polepszenia warunków opieki nad chorymi. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Ale w rozbudowie może pomóc każdy. Jak? Kupując cegiełkę i biorąc udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych przygotowanych przez hospicjum. 26 maja wszyscy na Rynek!

Już niebawem przy gliwickim hospicjum zostanie wybudowany trzeci budynek, który połączy dwa już istniejące. Na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne oraz serwerownia. Chorzy będą mieli do dyspozycji pokoje 1 i 2-osobowe. Będzie też więcej łóżek dla naszych podopiecznych.

– Dzięki rozbudowie znacznie polepszą się warunki leczenia i opieki nad podopiecznymi hospicjum. Obecnie mamy 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30 – mówi dr Artur Pakosz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

W nowym budynku powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy, a także poradnia lekarza rodzinnego. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom opieki paliatywnej. Koszt inwestycji oszacowano na około 8,5 mln zł. Gliwickie hospicjum ma już gotowy projekt, wybranego inwestora zastępczego, właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę robót budowlanych.

Wspieramy hospicjum

Koszty rozbudowy hospicjum są wysokie, dlatego każda pomoc jest ważna. Aby zebrać pieniądze organizowane są imprezy, które jednocześnie są atrakcyjną formą spędzenia czasu dla mieszkańców naszego miasta. Wiele ciekawych wydarzeń odbyło się już w ubiegłym roku podczas „Tygodnia dla Hospicjum”, teraz przyszedł czas na kolejne akcje. W sobotę, 26 maja, na gliwickim Rynku odbędzie się impreza w stylu irlandzkim. O godz. 14.00 ulicą Zwycięstwa przejdzie barwny korowód z udziałem mażoretek Pantery i Orkiestry KWK Sośnica. O godz. 14.30 rozpocznie się przegląd grup tanecznych oraz warsztaty muzyczno-taneczne prowadzone przez Teatr Wit-Wit, musicalowe i plastyczne. O godz. 16.00 do muzyki zespołu Carrantuohill zatańczy gliwicki zespół Salake. Odbędzie się też koncert grupy Canis Latrans (godz. 17.30) i Akademia Małego Hotelarza w Qubus Hotel. Wydarzenie zostało objęte patronatem prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Impreza, która odbędzie się 26 maja to zaledwie początek szeregu atrakcji, które zaplanowano, by wesprzeć rozbudowę gliwickiego hospicjum. Wydarzenia potrwają aż do końca września! Podczas wszystkich imprez prowadzona będzie zbiórka środków na rozbudowę placówki przy ul. Daszyńskiego. (mf)