Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Kara nawet do 8 lat więzienia grozi kierowcy, który próbując wręczyć łapówkę policjantom z wydziału ruchu drogowego, chciał uniknąć odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli, gdyż kierując ciężarówką przewożącą tony stali, jego ładunek nie był należycie zabezpieczony. Sam pojazd zaś miał niesprawny układ hamulcowy. To tylko jedna z kontroli ciężarówek, w ramach trwającej dzisiaj w całym województwie akcji Truck & Bus.

Dzisiaj przed 7.00 policjanci ruchu drogowego gliwickiej komendy zatrzymali do kontroli kierowcę ciągnika siodłowego marki Daf. Już pierwszy rzut oka na sposób przewożenia ładunku - kilku ton stali - wykazał nieprawidłowości, polegające na niezabezpieczeniu prętów przed przemieszczaniem się, co stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jest wykroczeniem.

Kolejny problem, jaki pojawił się podczas kontroli, to niesprawna pneumatyka hamulców w pojeździe.

Kierowca, wiedząc o grożących mu konsekwencjach, postanowił „załatwić sprawę w inny sposób”. W zamian za uniknięcie odpowiedzialności za wykroczenie, zaproponował policjantom 200 zł łapówki. Do usilnego „wpychania” banknotu nie zniechęciło go pouczenie oraz ostrzeżenie, że to, co próbuje uczynić, jest korupcją, a tym samym poważnym przestępstwem.

Podczas kolejnej próby wręczenia pieniędzy - kierowca włożył banknot do policyjnego notatnika - stróże prawa poinformowali gliwiczanina, że zostanie zatrzymany. O całej sytuacji mundurowi natychmiast powiadomili oficera dyżurnego jednostki.

Jeszcze dzisiaj 65-latek usłyszy zarzut korupcyjny, za co grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.