Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Trwają policyjne debaty z różnymi grupami społecznymi, osobami zainteresowanymi tematyką bezpieczeństwa w naszym rejonie. 10 maja odbyło się takie spotkanie ze studentami. Policję reprezentowało troje funkcjonariuszy: asp. szt. Aneta Sokalla z wydziału prewencji, asp. Zuzanna Pankowska z wydziału kryminalnego i st. sierż. Marcin Rydel z drogówki. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gliwicach.

 

Wiodącymi tematami były bezpieczeństwo i kwestia wpływu na nie osób młodych oraz zagrożenia przestępstwami z nienawiści. Debata miała ustalić, czy, w opinii uczestników, istnieją realne zagrożenia związane z tym drugim zagadnieniem.
W spotkaniu uczestniczyło 40 studentów oraz ich wykładowcy. Rozpoczęto od prezentacji związanej z nielubianymi, ale jednak miarodajnymi, policyjnymi statystykami. Potem nastąpiła wymiana myśli i żywa dyskusja.
Na koniec spotkania przyjęto zgłoszone przez słuchaczy problemy:
- zagrożone poczucie bezpieczeństwa z uwagi na agresywne i często nieprzewidywalne zachowania pseudokibiców w dzielnicy Zatorze, okolicach ul. Franciszkańskiej, Sośnicy,
- niewystarczająca edukacja społeczeństwa w zakresie praw i obowiązków obywatelskich w odniesieniu do odpowiedzialności karnej, zagrożeń terrorystycznych, aspektów prawnych dotyczących odmienności i orientacji seksualnej czy wolności słowa.

Wnioski, jakie wyciągnięto z debaty:
- konieczność zwiększenia świadomości wszelkich aspektów przestępstw z nienawiści,
- zintensyfikowanie ilości patroli policji we wskazanych dzielnicach Gliwic.

Studenci wysuwali również wnioski z zakresu uniwersalizmu humanistycznego:
- mniejszości narodowe lub etniczne powinny się asymilować w społeczeństwie, by żyć zgodnie z obowiązującym prawem, zwyczajami i obyczajami,
- przestępstwa z nienawiści nasilają się ze względu na niewiedzę i negatywne stereotypy,
- tolerancja i empatia to podstawy sprawnie działającego społeczeństwa wielokulturowego. 

  • Widzimy trójke policjantów. Od lewej policjant mężczyzna w mundurze, następnie policjantka w mundurze i po prawej policjantka po cywilnemu. Widzimy tez audytorium - słuchaczy.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.