Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

XXIX Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Organowej w Gliwicach zapowiada się bardzo ciekawie. W programie jest dziewięć koncertów, warsztaty dla dzieci i muzyczna wycieczka. Usłyszymy również poezję – w Roku Zbigniewa Herberta artyści przygotowali utwór „Podróż Pana Cogito”.

Dzięki skomplikowanej budowie, możliwościom brzmieniowym i potężnym rozmiarom organy bywają nazywane królem instrumentów. Warto ich posłuchać, zwłaszcza że gliwickie kościoły mogą pochwalić się bardzo dobrymi instrumentami.

Festiwal rozpocznie się 27 maja o godz. 20.15 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). W programie koncertu jest „Suita św. Pawła” Gustava Holbsta i „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Szafir-Makowska (sopran) i Roksana Wardenga (alt). Dyrygentem będzie Mirosław Jacek Błaszczyk. Również na zakończenie imprezy przewidziano wyjątkowe wydarzenie – suitę do poezji Zbigniewa Herberta z muzyką Józefa Świdra. 3 czerwca o godz. 20.00 w katedrze wystąpi Chór Kameralny Cantores Minores Wratislavienses, Maria Karpeta i Marian Czerski. Całość poprowadzi Piotr Karpeta.

Na festiwalu co roku występują najlepsi europejscy muzycy. W tej edycji zagrają: Hanna Dys (28 maja, godz. 19.00, katedra), Ernst Wally (29 maja, godz. 19.30, kościół św. Bartłomieja przy ul. Bernardyńskiej 19), Jürg Brunner (30 maja, godz. 19.00, katedra), Jürgen Essl (1 czerwca, godz. 19.00, katedra) i Krzysztof Latała (2 czerwca, godz. 19.30, kościół św. Bartłomieja). Zaprezentują się też studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (31 maja, godz. 19.30, kościół św. Bartłomieja) i uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach (3 czerwca, godz. 17.00, kościół św. Ducha w Ostropie).

Nowością podczas Dni Muzyki Organowej będzie impreza edukacyjna skierowana do małych melomanów. 4 czerwca o godz. 9.30 i 11.15 w katedrze zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których dzieci zobaczą i usłyszą organy. 9 czerwca zaplanowano natomiast wycieczkę szlakiem organów na Górnym Śląsku. Prof. Julian Gembalski od godz. 8.00 będzie przewodnikiem po kościołach w Wilczy, Orzegowie, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich.

Dyrektorem festiwalu jest Wojciech Różak, który dba o wysoki poziom artystyczny i sprawną organizację wydarzenia. Urodził się w Gliwicach, od wielu lat mieszka w Szwajcarii. Obecnie gra na organach w kościele w Zurychu.

Festiwal jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Bilety na poszczególne wydarzenia będzie można kupić przed koncertami. Szczegółowe informacje są dostępne na www.dmo.gliwice.pl.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.