dnip

fot. K. Romankiewicz / UM Gliwice

Dni Nauki i Przemysłu na stałe wpisały się już w kalendarz gliwickich wydarzeń. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami innowacyjnych firm i jednostek naukowych z regionu. W tym roku w gliwickim Technoparku przy ul. Konarskiego swoją ofertę zaprezentowało prawie 50 wystawców.

W strategii rozwoju Gliwic nauka i przemysł zajmują bezsprzecznie najważniejsze miejsca. Opieramy rozwój miasta na współdziałaniu tych dwóch dziedzin – mówił podczas otwarcia tegorocznej edycji Dnia Nauki i Przemysłu Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Podczas targów można było porozmawiać z twórcami innowacyjnych rozwiązań oraz na własnej skórze poczuć technologię przyszłości. Odwiedzający mogli np. usiąść za kółkiem bolida napędzanego sprężonym powietrzem, posterować dronem lub bezzałogowym samolotem, a także zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, testując symulator lotni.

To, że odrywamy się od ziemi powoduje jeszcze większe zanurzenie się w tym wirtualnym świecie i oderwanie się od rzeczywistości – mówi Sebastian Wilk, z gliwickiej firmy ZENonVR, twórca symulatora.

Nie zabrakło również wystawców prezentujących prototypy i nowoczesne rozwiązania dla przemysłu. Można było zobaczyć rower, złożony z 300 części wydrukowanych na drukarkach 3D, a do tego z napędem hybrydowym. Perełką był również prototyp bezzałogowego pojazdu UGV, który w odróżnieniu od stosowanych obecnie między innymi w wojsku czterokołowych robotów, porusza się tylko na dwóch kołach.

Organizatorem 8. Dnia Nauki i Przemysłu był Technopark Gliwice. Miasto Gliwice był partnerem głównym wydarzenia.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.