Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. archiwum prywatne/Facebook

Anna Hora Lis to nie jest zwykła pani od polskiego. Od czterech lat w gliwickim Zespole Szkół Podstawowych nr 11 przy ul. Tarnogórskiej 59 prowadzi lekcje on-line, w których oprócz uczniów szkoły uczestniczą ich rówieśnicy z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

„Face to face ze światem - Rozmawiasz – Pomagasz” to objęty Patronatem Rzecznika Praw Dziecka projekt, będący efektem ponad dwudziestoletniej współpracy gliwickiej nauczycielki z organizacją UNICEF. Polonistka wymyśliła autorski program zajęć, w ramach których dzieci z polskich szkół za pośrednictwem Internetu rozmawiają z dzieciakami z krajów takich jak Uganda, Kenia, Pakistan, Irak, Syria, Bangladesz, Somalia, Mauritius, Libia. Młodzież rozmawia o kulturze, tradycji i problemach dnia codziennego.

- Program skierowany jest do wszystkich dzieci na świecie. Zwłaszcza tych z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu, które przez wojnę, biedę czy ciężką pracę pozbawione są szczęśliwego dzieciństwa,. Drugim, nie mniej ważnym odbiorcą są nasze, polskie dzieci, które dzięki lekcjom on-line potrafią docenić to, co posiadają, wyzbywają się egoizmu i stereotypowego patrzenia na świat – opowiada o swoim projekcie Anna Hora Lis.

Obecnie lekcje według pomysłu gliwickiej nauczycielki realizowane są w ponad 70 szkołach w Polsce i w jednym przedszkolu. Kontakt z dziećmi z innych kontynentów uwrażliwia uczniów na krzywdę i zachęca do pomagania innym. Dowód? W czasie trwania akcji „Wyślij Paczkę - Przekaż Pomoc” uczniowie ZSP nr 11 przekazali na rzecz sierocińców w Kenii, Pakistanie, Ugandzie aż 150 kg pomocy szkolnych, 2 laptopy do lekcji on-line, a także zabawki.