Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. UM Gliwice

W Gliwicach nie brakuje prężnie funkcjonujących organizacji społecznych i osób, która popychają innych do działania. 28 maja podczas 10. gali Liderów Społecznych Gliwic doceniono i nagrodzono tych, którzy w swoim środowisku wyróżnili się życzliwością i gotowością do pracy na rzecz innych. Rozstrzygnięto także konkurs Gliwicki Promotor Kultury.

Konkurs Liderzy Społeczni Gliwic to plebiscyt ogłaszany przez Prezydenta Miasta Gliwice. Tworzą go mieszkańcy, każdy może zgłosić swoją propozycję i pokazać innym wartościowe inicjatywy i organizacje, które zasługują na uhonorowanie. Całą akcję konkursową koordynuje Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych. W gali wręczenie nagród w Scenie Bajka – Kinie Amok wziął udział wiceprezydent Gliwic Krystian Tomala.

Liderzy byli wybierani w pięciu kategoriach. Wyróżnienia za działalność w 2017 roku trafiły do Organizacji Roku, Lidera Społecznego i Biznesowego Dobroczyńcy. Prezydent Miasta Gliwice uhonorował również najlepszą Inicjatywę Roku 2017 i przyznał tytuł Debiut Roku organizacji, która działa od niedawna, ale ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Wszyscy otrzymali statuetki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza. Biznesowy Dobroczyńca Roku otrzymał dodatkowo obraz przekazany przez Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP-u, a laureaci pozostałych kategorii nagrody finansowe o łącznej wysokości 12 tys. zł.

Gliwickie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Pod Skrzydłami”

wygrana w kategorii Debiut Roku 2017

Organizacja ma pod opieką blisko 70 rodzin zastępczych na terenie Gliwic. Ich pomoc jest nieoceniona!

Fundacja Music Art

wyróżnienie w kategorii Debiut Roku 2017

Zajmuje się organizacją koncertów – zarówno uzdolnionych debiutantów (na przykład z cyklu „Muzyczna Radiostacja”), jak i profesjonalnych muzyków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gliwicach-Brzezince

wygrana w kategorii Organizacja Roku 2017

Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą pożary w Brzezince, ale także angażują się w życie kulturalne i społeczne dzielnicy. Zorganizowali między innymi Strażacki Festyn Sportowy Dla Dzieci.

Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM „Sezam”

wyróżnienie w kategorii Organizacja Roku 2017

Oferta pomocy Sezamu obejmuje osoby z chorobami neurologicznymi oraz ich rodziny. Stowarzyszenie prowadzi między innymi Gliwickie Centrum Usług Szkoleniowych, w którym można skorzystać z nieodpłatnych usług asystentów wspierających osoby niepełnosprawne czy wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny.

Podaj Dalej

wygrana w kategorii Inicjatywa Roku 2017

Akcje Stowarzyszenia Przed Siebie organizowane pod wspólnym hasłem Podaj Dalej okazały się strzałem w dziesiątkę. Społecznicy cyklicznie zbierają od mieszkańców różne przedmioty codziennego użytku, które później trafiają do osób potrzebujących. W 2017 roku były to błyskotki dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej oraz zimowa odzież w ramach Wymiany Ciepła.

Igry 2017

wyróżnienie w kategorii Inicjatywa Roku 2017

Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej co roku organizuje najfajniejszą imprezę studencką na Śląsku i za to należy im się gromkie DZIĘ-KU-JE-MY!

Zofia Trzeszkowska-Nowak

wygrana w kategorii Lider Społeczny Roku 2017

Zajmuje się integracją środowiska seniorów w Fundacji W To Mi Graj i działa społecznie jako przewodnicząca zarządu Rady Osiedla Zatorze. W swojej dzielnicy koordynuje także Kawiarenkę Seniora. Oprócz tego pracuje z młodzieżą jako street worker w projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie GTW metodą pedagogiki ulicy.

Barbara Balon

wyróżnienie w kategorii Lider Społeczny Roku 2017

Przewodnicząca Uczelnianego Zarządu Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej to żywe srebro. W 2017 roku była zaangażowana w organizację Igrów, zbiórkę krwi, charytatywny koncert i kabareton oraz cykl szkoleń dla start-upów.

FP Instruments sp. z o. o.

wygrana w kategorii Biznesowy Dobroczyńca Roku 2017

Firma została nagrodzona za wsparcie Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego.

Salon Młodej Sztuki

wyróżnienie w kategorii Biznesowy Dobroczyńca Roku 2017

Galeria sztuki działająca na gliwickiej starówce, która wspiera między innymi Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. SMS udziela się także podczas akcji Kaczyniec Kulturalnie i ArtNocy.

Dodatkowo podczas gali ogłoszono laureata konkursu Gliwicki Promotor Kultury, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach oraz Zespół Branżowy ds. Kultury. Za najbardziej innowacyjną kampanię promującą gliwickie wydarzenie kulturalne uznano MajsterSztuk, czyli festiwal dla majsterkowiczów i złotych rączek, który z powodzeniem wypromował Warsztat Miejski w Gliwicach.

Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Sobierajski, pochodzący z Gliwic muzyk, kompozytor, tekściarz i aranżer, który w finale programu „The Voice of Poland” zajął wysokie III miejsce.

(mm)