Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

„Chłopiec z koszem owoców”, Caravaggio

10 i 16 czerwca kino Amok zaprasza w filmową podróż śladem dzieł Caravaggia – jednego z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych malarzy w historii. W cyklu „Sztuka na ekranie” odwiedzimy 15 muzeów, w których prezentowane są prace artysty.

Włoski malarz tworzył na przełomie XVI i XVII stulecia i jest uważany za reformatora – w swoich obrazach zerwał z typowym dla renesansu idealizowaniem ludzkiego ciała. Do fizycznych form dodawał psychiczne treści, stając się mistrzem ostrego światłocienia. „Nawrócenie w drodze do Damaszku”, „Pojmanie Chrystusa” czy „Chłopiec z koszem owoców” to dzieła, które zapadają w pamięć na długo. W filmie „Caravaggio – dusza i krew” głos na temat bogatej twórczości artysty zabiorą historycy sztuki, między innymi prof. Claudio Strinati i prof. Mina Gregori.

Caravaggio prowadził bardzo burzliwe życie. Był podejrzewany o morderstwo i pobicie zakonnika, uciekał przed więzieniem z miasta do miasta. Na temat jego śmierci istnieją tylko hipotezy – ciała nie znaleziono. W filmie Jesusa Garcesa Lamberta poznamy kilka tajemnic z życiorysu niepokornego Włocha.

Projekcje zaplanowano na 10 i 16 czerwca o godz. 18. 15. Bilety są dostępne w kasie kina (ul. Dolnych Wałów 3) i na stronie amok.gliwice.pl.

(mm)