Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Perypetie 2018

fot. UM Gliwice

Za nami pierwszy Przeglądu Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2018”. W pierwszej edycji projektu wzięło udział 13 zespołów z 11 gliwickich szkół podstawowych. Najlepsze miały okazję wystąpić na profesjonalnej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Przegląd Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2018” jest częścią pilotażowego projektu „Szkoła w Teatrze”, który Szkoła Podstawowa nr 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Armii Krajowej realizuje wspólnie z Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Doświadczenie teatru powinno być dla dziecka czymś inspirującym i radosnym. Dlatego od początku konsekwentnie rozwijamy linię repertuarową i ofertę edukacyjną adresowaną do najmłodszych odbiorców. Nie podejmując współpracy z przedszkolami, szkołami, z rodzicami, z amatorskimi animatorami kultury, teatr zgnuśnieje. Sam widz dorosły już nie wystarczy, żeby uczynić z niego żywą a więc potrzebą instytucję - taką o której się pamięta i myśli. Teatr jest zaledwie jednym z wielu narzędzi publicznej edukacji kulturalnej, których rolą jest wprowadzanie w język, w świat obrazów, tekstów i wartości kultury – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W zmaganiach konkursowych brały udział zespoły teatralne z gliwickich szkół podstawowych. W jury konkursowym zasiadali: instruktor teatralny – Aleksander Smoliński, edukatorka teatralna – Sandra Jaworudzka oraz aktorka Teatru Miejskiego – Alina Czyżewska. Jurorzy zgodnie podkreślali, że występy wszystkich zespołów prezentowały bardzo wysoki poziom. . 4 wyróżnione grupy zaprezentowały się 12 czerwca na scenie Teatru Miejskiego.

Najlepszy w kategorii klas 1-3 okazał się „Teatrzyk z klasą” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Aktorzy przedstawili swoją adaptację Jasia i Małgosi. W starszej grupie nagroda trafiła do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18, którzy przygotowali „Przygodę Gąski”.

Ponad to SP nr 27 została wyróżniona za kostiumy, a ZSOS nr 7 za plastykę sceny i podjęcie ważnego tematu, jakim jest troska o naszą planetę Wszystkie 13 zespołów, biorących udział w przeglądzie w ramach wyróżnienia będzie mogło wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Teatr Miejski. Laureaci Perypetii 2018 otrzymali również bilety do teatru na dowolny spektakle.

Nie udałoby się to, gdyby nie wielkie zaangażowanie nauczycieli, którzy kochają teatr, wkładają mnóstwo serca, poświęcają swój czas, by dzieci były jak najlepiej przygotowane do występów. To dzięki nim uczniowie rozwijają swoje talenty, pokonują słabości i mogą cieszyć się grą na scenie. Mam nadzieję, że przegląd na trwale zagości w kalendarzu miejskich imprez międzyszkolnych i w przyszłym roku jeszcze więcej szkół zgłosi chęć udziału w „Perypetiach”– mówił po przeglądzie Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.