Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

warsztaty

warsztaty z cyklu „Mały muzealnik” (fot. Ł. Fedorczyk / UM Gliwice)

Nawet dziecko wie, że muzeum to nie zakurzone gabloty, a miejsce pełne ciekawych historii. Ich odkrycie jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego Muzeum w Gliwicach z myślą o najmłodszych odbiorcach regularnie przygotowuje ciekawe warsztaty. Cykl zajęć „Mały muzealnik” został niedawno wyróżniony przez marszałka województwa śląskiego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku.

W warsztatach „Mały muzealnik” uczestniczyli najmłodsi goście muzeum – przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Na zajęciach poznawali tajemnice zabytków i obowiązki osób, które o nie dbają, czyli pracowników muzeum. Dowiedzieli się na, czym polega praca archeologa, do czego jest potrzebny konserwator zabytków i czym na co dzień zajmują się historycy.

Dzieci do wszystkich zadań podchodziły entuzjastycznie i z wielkim zaangażowaniem, co nas bardzo cieszy. Jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że na pytanie „kim chcesz zostać w przyszłości?”, słyszymy już nie tylko policjantem i strażakiem, ale też muzealnikiem – mówi Sara Duda z Muzeum w Gliwicach, prowadząca zajęcia.

Od października 2017 roku do czerwca 2018 roku w warsztatach wzięły udział 4 tys. dzieci.

Po odebraniu nagrody za Wydarzenie Muzealne Roku Ewa Chudyba, pomysłodawczyni cyklu „Mały muzealnik”, powiedziała, że „edukacja to klucz do muzeum”. Od kilku lat gliwicka instytucja konsekwentnie zabiega o uwagę najmłodszych odbiorców.

Muzeum ma być miejscem, które się przydaje lokalnej społeczności, w którym przeszłość działa na rzecz teraźniejszości i które przypomina o tym, co ważne – mówi Chudyba.

Poza bogatą ofertą zajęć edukacyjnych w Muzeum w Gliwicach dzieci znajdą także... komiksy! Cykl „Mały muzealnik” opiera się na komiksie „Skąd się biorą zabytki?”, ale jest ich więcej.

Pomysł na wydawanie komiksów pochodzi od Grzegorza Krawczyka, dyrektora Muzeum w Gliwicach. Taka forma opowiadania historii jest szczególnie atrakcyjna dla młodych widzów – wyjaśnia Ewa Chudyba.

Pełna oferta zajęć edukacyjnych jest dostępna na stronie muzeum.gliwice.pl. Muzeum w Gliwicach jest miejską instytucją kultury.

(mm)