Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Szkolna Ekspedycja do Malezji
16 czerwca ruszyła piętnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Dziewiątka uczniów klas turystycznych i jedna absolwentka  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz dwie uczennice Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku turystyka, wyruszyło na ekspedycję do Malezji. Po raz pierwszy na wyprawę wraz z gimnazjalistami i uczniami technikum wybrali się uczniowie z klasy siódmej – turystycznej, Szkoły Podstawowej w Pilchowicach.

W wyprawę wyruszyli: Sara Sommer, Weronika Ścieranka, Jakub Dzida, Magdalena Twardowska, Katarzyna Serafin, Marta Werwińska, Kacper Imiołek, Agnieszka Żaba, Amelia Golec (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) i Magdalena Hrynyszyn (absolwentka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska i Nikola Pieczka (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem jest nauczycielka pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Paulina Skocz, a kierownikiem wyprawy – pomysłodawca projektu Szkolna Ekspedycja, geograf Adam Ziaja. Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek, jeden z najbardziej doświadczonych członków tego przedsięwzięcia.

Główny cel tej wyprawy to: Odnaleźć w Lesie tropikalnym rzadki kwiat raflesji (Bukietnica Arnolda) – największy kwiat na świecie! Roślina ta posiada ogromnych rozmiarów kwiat, który składa się z pięciu czerwonych płatków. Jego rozmiary wynoszą od 80 do 100 cm średnicy i ważą ok. 10 kg. Oprócz tego, że raflezja jest uznana za największy kwiat na świecie, to dodatkowo nazywana jest także najbardziej ”nieprzyjemnie pachnącym kwiatem” na świecie. Raflezja wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, przypominający gnijącą padlinę. Zapach ten ma za zadanie wabić zapylające roślinę muchówki. Z powodu wydzielanego odoru raflezja nazywana jest także  „trupim kwiatem”. Osoby, które chcą zobaczyć tę niezwykłą roślinę, muszę mieć dużo szczęścia, ponieważ raflezja kwitnie jedynie 5-7 dni raz na kilka lat.
Zanim podróżnicy wyruszyli na wyprawę, 13 czerwca w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się specjalna odprawa. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszono jej główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu.

Już po raz drugi organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało, by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu, prowadzonego poprzednio przez pilchowicką szkołę. Wśród zaproszonych do projektu szkół tradycyjnie już są: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic i „Paderek” (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie).

Uczestnicy wyprawy swoją przygodę rozpoczęli w Katowicach na dworcu PKP w sobotę 16 czerwca, skąd w godzinach wczesno porannych udali się pociągiem do Warszawy. Po południu mieli wylot do Pekinu, po czym po 10 godzinach oczekiwania udali się w dalszą drogę do Malezji. W Kuala Lumpur zameldowali się w niedzielę około godz. 23. Planowali odwiedzić Singapur, po czym szczegółowy plan wyjazdu ustala im, jak zawsze, życie!

Drogę powrotną rozpoczną 30 czerwca od przelotu na trasie Kuala Lumpur – Pekin. Tym razem w stolicy Chin zostaną około 22 godzin, dlatego planują zwiedzanie miasta. 2 lipca nocą wylatują do Warszawy i dalej pociągiem wrócą na Śląsk. Tego samego dnia o godzinie 15:07 mają wysiąść z pociągu na gliwickim dworcu i w ten sposób zakończy się XV Szkolna Ekspedycja.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja, gdzie na bieżąco wysyłane są zdjęcia i publikowane relacje.

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej młodzież życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie.

Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych czternaście ekspedycji, a ich celem były: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, dwa razy Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny i Finlandia. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują także w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.

Patronat honorowy nad wyprawą objęli Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki. Wśród partnerów projektu jest 13 firm, od których podróżnicy otrzymali wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy mają odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, wyprawowego drona, mapę wyprawy, otrzymali także mentalne przygotowanie  do ekspedycji.

Oto marki regularnie wspierające projekt: SMSAPI, Firma ARS 4 Progress, Ed-Cert, Warsztat Koszulkowy, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Etylina Agencja Reklamowa, Mentalnie.pl i SMART geomatic. Są też nowe marki: Cukiernia Surdel, Grupa Niekotrans - Nova Nieborowice, Firma Rafbol, Zakład Instalacji Budowlanych W. Szostak A. Duda i Dietolubni.pl - zdrowe odżywianie bez tajemnic.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Nasza Gmina, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, infogliwice.pl - portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.