Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

fotografia

„W samochodzie z R.”, Rafał Milach (fot. z archiwum Czytelni Sztuki, Muzeum w Gliwicach)

Rafał Milach jako pierwszy reporter z Polski został zaproszony do legendarnej agencji fotograficznej Magnum. Urodzony w Gliwicach artysta jest jednym z najważniejszych obecnie twórców fotografii w kraju.

Dla fotografa dołączyć do prestiżowego grona reporterów Magnum, to jak dla informatyka dostać pracę w Dolinie Krzemowej. W archiwum agencji są fotografie dokumentujące wszystkie najważniejsze wydarzenia na świecie. Zdjęcia dla Magnum robiły takie legendy fotografii jak Robert Capa czy Henri Cartier-Bresson, jedni z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku.

Teraz nominację do tego grona otrzymał Rafał Milach, urodzony w Gliwicach fotograf, który w 2008 roku został wyróżniony nagrodą World Press Photo za najlepszy reportaż. Dorobek Milacha jest bardzo bogaty – jest jednym z założycieli kolektywu Sputnik, w swojej twórczości zajmuje się między innymi tematem transformacji państw powstałych po upadku Związku Radzieckiego. Ważne miejsce w jego twórczości zajmują też fotografie dokumentujące Śląsk (seria „Szare”). Jego prace były pokazywane w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zaprezentowała je na wystawie „W samochodzie z R.” w 2012 roku. Był to fotograficzny zapis jego wyprawy na Islandię. Milachowi udaje się łączyć realizację wymagających, autorskich projektów ze współpracą z dużymi tytułami prasowymi. Jego prace były pokazywane w wielu krajach świata. Zajmuje się także rysowaniem komiksów i montowaniem filmów.

Rafał Milach stoi obecnie przed wielką szansą na wejście do grona członków Magnum. Niedawno został nominowany przez jednego z fotografów agencji, Marka Powera, a jego portfolio zostało zaakceptowane. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, za kilka lat Milach zostanie stałym członkiem najbardziej prestiżowej agencji prasowej na świecie. Będzie pierwszym Polakiem w tym znakomitym gronie.

(mm)