IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące upału oraz ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

 

Ostrzeżenie nr 14 (powiat Gliwice) - prognozuje się wystąpienie burz z gradem - suma opadów loklanie może wynosić do 40 mm, porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe są opady gradu. Ostrzeżenie obowiązuje w godzinach 11:30 - 19:30 dnia 30.07.2018 r.

 

Ostrzeżenie nr 32 (woj. śląskie) - prognozuje się wystapienie upałów. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 31°C. Natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18°C do 21°C. Ostrzeżenie obowiązuje w godzinach 12:00 dnia 30.07.2018 r. do godz. 20:00 dnia 2.08.2018 r.


Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem pt.: "Postepowanie w okresie upału", który został przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Przed burzą sprawdź, czy Twój dom jest bezpieczny. To bardzo ważne, ponieważ uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, a co za tym idzie przepaleniem wszystkiego, co jest do niej w danej chwili podłączone.

Zachowanie w domu:

  1. Zapewnij sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośnie radio, awaryjne oświetlenie, a także żywność, wodę oraz niezbędnej lekarstwa.
  2. Zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Udaj się do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu i usiądź pod ścianą nośną, z dala od przeszklonych okien i drzwi.
  3. Usuń z balkonów / tarasów lekkie materiały, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć tym samym dodatkowe zagrożenie.
  4. Sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, a następnie zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pozasłaniaj okna żaluzjami lub zasłonami.
  5. Nie wychodź / nie wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz.
  6. Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
  7. Unikaj korzystania z telefonów komórkowych.
  8. Nie podchodź do okien i drzwi w czasie burzy.
  9. Pamiętaj, że chwilowa cisza nie oznacza bezpieczeństwa - przed wyjściem z domu, upewnij się.

Zachowanie w terenie:

  1. Nie zatrzymuj się i nie parkuj pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami.
  2. Jako schronienie wykorzystaj istniejące budowle: mosty, wiadukty, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli w pobliżu nie ma możliwości ukrycia się - wykorzystaj zagłębienia terenu: rowy, głębokie doły.
  3. Gdy jedziesz pojazdem pamiętaj o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu lub terenu zabudowanego.
  4. Jeżeli zaskoczy Cię burza, a nie masz możliwości bezpiecznego schronienia się w budynku - pozostań w samochodzie.