Fot. S. Michałuszek

Dwóch bohaterów walczących we wrześniu 1939 r. o Westerplatte pochowanych jest na cmentarzu parafialnym w Bojkowie. Pamięć o chorążym Edwardzie Szewczuku i kapralu Michale Plewaku ocalili od zapomnienia mieszkańcy, od kilku lat spotykający się przy mogiłach Westerplatczyków w ramach inauguracji „Bojkowskiego września”.

Wśród żołnierzy, którzy od 1 do 7 września 1939 roku na Westerplatte bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy, byli chorąży Edward Szewczuk oraz kapral Michał Plewak. Obydwaj urodzili się na Kresach, a po wojnie osiedlili się w gliwickim Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 roku, a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym. O zachowanie pamięci o nich dbają pieczołowicie mieszkańcy Bojkowa, podczas obchodów „Bojkowskiego września”.

Tegoroczna uroczystość rozpocznie się 1 września o godz. 4.45, podniosłym alertem przy grobach chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka. Wezmą w nim udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także wojskowi, uczniowie i harcerze. Podczas warty zagra Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dzień później, 2 września, o godz. 16.00 w kościele pw. Narodzenia NMP zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. O godz. 17.15 w Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Spacerowa 6) rozpocznie się natomiast koncert „Jeszcze skrzydła dawnej chwały mogą unieść nas” w wykonaniu Aleksandry Kluz, której towarzyszyć będzie młodzież z bielskiego zespołu Antyrama.

Organizatorami „Bojkowskiego Września” są: Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia NMP, Szkoła Podstawowa nr 8, MDK w Gliwicach, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gliwicach, Jednostka Wojskowa AGAT im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego, Wojskowy Oddział Gospodarczy w Gliwicach, Ochotnicza Straż Pożarna Bojków, Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mt)