fot. A. Witwicki / archiwum UM

Rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie spalanie węgla i śmieci w przestarzałych piecach węglowych. Miasto od lat nie ustaje w staraniach, by jakość powietrza w Gliwicach była coraz lepsza i dofinansowuje inwestycje zmiany systemów grzewczych na ekologiczne. W tej materii coraz większe jest zainteresowanie mieszkańców miejską siecią ciepłowniczą. Pozwala ona na wygodne i bezpieczne ogrzewanie mieszkań, domów i instytucji oraz na dostarczanie ciepłej wody.

Zarządca sieci – miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach – podłączył już około 43 tys. gliwickich mieszkań, z których mniej więcej jedna czwarta korzysta również z ciepła do podgrzania wody użytkowej. Dodatkowo Miasto Gliwice planuje do 2021 roku przyłączyć do sieci PEC 1320 lokali komunalnych w budynkach będących stuprocentową własnością gminy. W połączeniu z wymianą ogrzewania przejdą one również termomodernizację.

Miejskie ciepło systemowe to dobra i bezpieczna alternatywa dla piecyków gazowych i podgrzewaczy elektrycznych. Coraz więcej gliwiczan przekonuje się do jego licznych zalet, m.in. stale ciepłej wody w kranie.

Ciepła woda użytkowa to zawsze woda wodociągowa, tyle że ogrzana przez ciepło systemowe w węźle zamontowanym w budynku i zaopatrzonym w centralny system nadzoru jakości ciepła dla Gliwic. Nie ma tu zagrożenia zaczadzeniem, wybuchem, nie trzeba też martwić się o przeglądy techniczne, szczelność instalacji czy zakupy inwestycyjne nowych jednostek grzewczych. Wystarczy odkręcić kran, a popłynie ciepła woda lub przekręcić zawór przy kaloryferze w sezonie grzewczym, by ogrzać mieszkanie lub dom do odpowiedniej temperatury. Jedną z ostatnich takich realizacji PEC – Gliwice wykonał w jednym z budynków przy ul. Derkacza na osiedlu Sikornik.

Duże zaangażowanie i współpraca ze spółdzielnią mieszkaniową przy Politechnice Śląskiej pozwoliły na sprawne przeprowadzenie całej inwestycji. Prace w poszczególnych mieszkaniach budynku wyniosły do 5 godzin. Z sygnałów, które do nas docierają wynika, że mieszkańcy są zadowoleni z komfortu i wygody oraz konkurencyjnej ceny w stosunku do ponoszonych dotychczas kosztów – podkreśla Beata Wacławczyk, specjalista ds. marketingu i handlu w PEC – Gliwice.

Szczegółowe informacje na temat warunków przyłączania budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, ponoszonych kosztów oraz ofert Pakiet Standard i Pakiet Premium dla nowych odbiorców można znaleźć na stronie internetowej www.pec.gliwice.pl.