Burgery uznawane są za ikonę amerykańskiej kuchni. Ostatnimi laty moda na te danie rozprzestrzeniła się jednak na cały świat. Obecnie możemy zjeść najlepsze burgery w Warszawie i w niemal każdym innym mieście w Polsce i całej Europie. W porównaniu do burgerów serwowanych kiedyś, teraz mamy do czynienia z wyrafinowaną wersją kotleta w bułce. Jak wygląda historia tej potrawy?

Jak to się stało, że jemy teraz najlepsze burgery?

Z Niemiec do Stanów Zjednoczonych

Początek historii zaczyna się w Hamburgu – tak, to właśnie od nazwy tego miasta pochodzi nazwa tej potrawy. Dokładnie to od pieczeni po habsbursku. Była ona bowiem przygotowywana z siekanej bądź mielonej wołowiny. Kotlet w takiej formie, za sprawą niemieckich imigrantów przywędrował za ocean – do USA. Amerykanie już tylko dopracowali te danie.

Bułka czy chleb?

Mielone kotlety serwowane między dwoma kromkami pieczywa, był już w połowie XIX wieku na pokładzie statków transatlantyckich. Pierwsze wzmianki o Tym daniu pojawiły się w roku 1896 za sprawą Chicago Tribune. Padło wtedy stwierdzenie – kanapka z hamburgerem.

Mimo tego, że z pewnością wiele osób w tamtych czasach przygotowywało te danie, niektórzy postanowili je opatentować. Można przeczytać, że pierwsze hamburgery przygotowywane były od 1900 roku przez pewnego duńskiego imigranta. Serwował on burgery w tostach. Jest to tylko jedna z wersji historii burgera. Wielu amerykanów ma bowiem roszczenia patentowe co do tego dania.

Podobno pewien Amerykanin już w 1895 roku, w wieku 15 lat sprzedawał już kanapki z hamburskim kotletem. Kolejnym wynalazcą okazał się pewien kucharz z Texasu, którego nazwisko pojawia się nawet w książce wydanej przez McDonald’s.

Wzrost popularności burgerów

Burgery bardzo spodobały się Amerykanom. Zaczęto je podawać w wielu miejscach w USA, jako tania, smaczna i sycąca przekąska. Niestety ich jakoś

z początku pozostawiała wiele do życzenia. Na pewno dużo brakowało im do wartościowych posiłków jakimi są dzisiaj. Pierwsze zmiany w tej kwestii pojawiły się za sprawą otwarcia restauracji White Castle. Właściciele chcieli zmienić postrzeganie hamburgerów, jako mało wartościowego dania.

Wprowadzone zmiany zakładały znaczną standaryzację produkcji burgerów. Została opracowana specjalna receptura i przepis, mówiący jak krok po kroku, przygotować burgera. Ustalone zostały zasady co do przygotowania kotletów, jak i najważniejsze względy bezpieczeństwa i higieny. Warto wspomnieć, że początkiem XX wieku było to czymś nowym.

Kolejne wielkie zmiany przyniosło powstanie kultowego już McDonald’s. W roku 1940 powstał pierwszy lokal pod tym szyldem. Na początku można było tam znaleźć bardzo szerokie menu. Serwowano tam oprócz burgerów, również hot dogi i przeróżne dania z grilla. McDonald’s przyczynił się także do znacznego rozwoju modelu sprzedaży posiłków przy odbiorze, bez wysiadania z samochodów. Prawdziwa rewolucja i ekspansja tych lokali nastąpiła jednak około lat 70-tych XX wieku.

Mimo, że sieciowe lokale fast foodowe wciąż są na czele, jeżeli chodzi o sprzedaż hamburgerów, powoli zaczyna się rezygnować z wybierania tych prostych i tanich rozwiązań, w wypadku tego dania. Aktualnie stawiamy coraz częściej na bardziej wyszukane i dobre jakościowo składniki, często też kompletnie wegetariańskie. Dzisiaj możemy spróbować najlepszych burgerów w Warszawie http://wypasburger.pl ale i w całej Polsce. Są one przygotowywane z zachowaniem wszelkich najważniejszych zasad ich tworzenia, rodem z najlepszych knajp w Stanach Zjednoczonych.