{oh} Orkiestra Historyczna {oh} Orkiestra Historyczna (fot. M. Hałas)

1 maja na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach swoją premierę będzie miała opera „Il pastor fido” Georga Friedricha Händela. Podczas 12 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej wystąpią między innymi Sophie Junker, Rinnat Moriah i {oh} Orkiestra Historyczna. A 14 czerwca w sali Filharmonii Moskiewskiej zostanie zaprezentowana opera „Zygmunt, król Polski”, przygotowana podczas ubiegłorocznego festiwalu All’improvviso.

Premiera opery „Il pastor fido” rozpocznie się o godz. 18.00 w TM-ie w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Publiczność przeniesie się do starożytnej Grecji, a konkretnie do mitycznej krainy o nazwie Arkadia. Kompozycja Händela, o dziwo, podczas swojej premiery w Londynie została przyjęta dość chłodno. Obecnie dzieło cieszy się dużą popularnością i jest zaliczane do arcydzieł muzycznych późnego baroku.

Gliwicką wersję reżyseruje Daniel Pfluger, specjalista od współczesnych interpretacji muzyki dawnej. Partie solowe wykona plejada znakomitych śpiewaków: Philipp Mathmann, Sophie Junker, Rinnat Moriah, Nicholas Tamagna, Anna Staruszkiewicz i Zachary Wilson. Z pięknymi głosami będą współbrzmieć instrumenty muzyków {oh} Orkiestry Historycznej. To będzie prawdziwa muzyczna uczta!

Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu All’improvviso muzycy {oh} Orkiestry Historycznej uczestniczyli w przygotowywaniu opery „Gismondo Re di Polonia” Leonarda Vinciego. Produkcja okazała się dużym artystycznym sukcesem. Wkrótce zostanie wystawiona również w Moskwie. W spektaklu bierze udział kilkoro solistów, w tym słynny chorwacki kontratenor mezzosopranowy – Max Emanuel Cenčić.

Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso jest organizowany przez Towarzystwo Kulturalne Fuga przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice. (mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.