Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Wczoraj gliwiccy policjanci zabezpieczali dwa miejsca, w których znaleziono niewybuchy (pociski artyleryjskie). Odkryto je podczas prac związanych z przekopywaniem ziemi. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie przenosić skorodowanych niewybuchów oraz niewypałów.

We wtorek, 23 kwietnia, dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach powiadomiono o dwóch niewybuchach znalezionych przy ul. Żernickiej. Pracujący na polu rolnik wyorał pociski artyleryjskie (kaliber 88 mm) z czasów II wojny światowej – znajdowały się one ok. 20 m od ulicy i ok. 40 od zabudowań. Mieszkańcy pobliskiego domu opuścili budynek do czasu zabezpieczenia niewybuchów. Na miejsce przybył patrol saperski, który ujawnił jeszcze trzy kolejne pociski.
Druga informacja wpłynęła do policji o godz. 18.00, tym razem od działkowiczów z rejonu ul. Liliowej. Powiadomili oni o niewybuchu wykopanym podczas prac ziemnych przy ogrodzeniu. Był to pocisk artyleryjski o długości ok. 20 cm.
W takich sytuacjach zadaniem policji jest zabezpieczanie znaleziska aż do przyjazdu patrolu saperskiego.
Wiosna to czas rozpoczynania robót ziemnych, a tym samym okres liczniejszych niż zwykle odkryć pozostałości po wojnie. Przypominamy, by nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić ich. Jeśli to możliwe, miejsce, w którym je odkopano, oznaczyć i jak najszybciej zadzwonić pod numer 997.

  • niewybuch leżący na ziemi