Inteligentny system sterowania ruchem jest w stanie ocenić natężenie ruchu w całym mieście i dopasować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach tak, by kierowcy mogli jak najszybciej dotrzeć do celu. Jest to możliwe dzięki przetwarzaniu danych z kamer, czujników i punktów pomiarowych oraz z Mobilnego Centrum Sterowania Ruchem.
Jak to działa? Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zainstalował na terenie całego miasta setki czujników i punktów pomiarowych, pracujących przez całą dobę. System wykorzystuje m.in. kamery wideodetekcji, które wykrywają i liczą pojazdy zbliżające się do skrzyżowania. Na podstawie zebranych informacji sterownik sygnalizacji świetlnej dopasowuje długość zielonego światła do natężenia ruchu pojazdów w danym kierunku.
– System wykrywa odległości pomiędzy pojazdami, dlatego ważne jest, by kierowcy poruszali się płynnie, bez zbędnych odstępów – tłumaczy Ludomir Utratny z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Urządzeniem, które spełnia podobną rolę w przypadku pieszych jest czujnik dotykowy umieszczony na maszcie sygnalizatora. Dotknięcie przycisku powoduje wysłanie sygnału do sterownika, a ten informuje system o potrzebie nadania sygnału zielonego dla pieszych.
Detekcja na czterech kołach
A jak mierzyć natężenie ruchu tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej? W ramach rozbudowy systemu detekcji Zarząd Dróg Miejskich zakupił samochód, który pełni rolę Mobilnego Centrum Sterowania Ruchem. Pojazd został wyposażony w stanowiska
dla dwóch operatorów, kamerę monitoringu, punkt pomiarowy oraz szereg innych urządzeń wspomagających analityków ruchu w ich codziennej pracy. Mobilne Centrum Sterowania Ruchem sprawdza się szczególnie podczas monitorowania sytuacji na drogach podczas masowych imprez w hali Arena Gliwice oraz meczów na stadionie klubu sportowego Piast Gliwice. Zgodne z proekologiczną polityką miasta pojazd jest napędzany energią elektryczną.
Sprawdź, jak szybko dojedziesz
Dzięki bieżącemu analizowaniu przez system natężenia ruchu w całym mieście użytkownicy aplikacji ITS Gliwice jeszcze przed wyjściem z domu mogą sprawdzić, jak szybko dojadą w wybrane miejsce i wybrać trasę alternatywną. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej its.gliwice.eu. Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie również udostępniona wersja na iOS. Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap II”.
Całkowity koszt projektu wynosi 29 399 318,19 zł. 85% kosztów kwalifikowanych udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu Miasta Gliwice. (mf)