Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

konferencja Fot. UM Gliwice

Na czym polega technologia blockchain? Czym jest przemysł 4.0 i w jaki sposób może wpłynąć na naszą codzienność, rozwój biznesu i nauki? Na ten temat debatowali w Gliwicach eksperci podczas konferencji „Blockchain – Przemysł 4.0 ,,Poznaj. Zrozum. Zastosuj”.

System, którego nie da się złamać. Rozproszona baza danych, która uniemożliwia ich usunięcie lub poprawienie w taki sposób, żeby nikt się nie zorientował. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. A to tylko część jego możliwości.
Blockchain sprawdza się w finansach i biznesie, np. w obiegu faktur czy uwierzytelnianiu tzw. łańcucha dostaw, czyli potwierdzaniu m.in. miejsca pochodzenia danego towaru. Obecnie rozważane jest wykorzystanie tego systemu w administracji publicznej. - Na przykład e-głosowania - blockchain zapewnia bezpieczną autoryzację głosującego online, by punkty wyborcze miały pewność, że głos był oddany przez konkretną osobę i nikt się pod nią nie podszył. Można go także wykorzystywać przy tworzeniu rejestrów ludności czy posiadaczy pojazdów – mówi Wojciech Piotrowicz, koordynator projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nic więc dziwnego, że zdaniem ekspertów różnych branż prawdopodobnie będzie mocno kształtował naszą przyszłość.
O tym dyskutowano w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej podczas konferencji „Blockchain – Przemysł 4.0 ,,Poznaj. Zrozum. Zastosuj”. Spotkanie było też okazją do wyjaśnienia idei czwartej rewolucji przemysłowej i omówienia szans, jakie stoją przed dynamicznymi przedsiębiorstwami średniej wielkości, które będą tę ideę realizować.
W konferencji wzięli udział m.in. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk, oraz prof. Jerzy Buzek, który wygłosił wykład inauguracyjny. Po wykładach uczestnicy spotkania zwiedzili ścieżkę Przemysłu 4.0 na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.
Technologia blockchain jest obiecująca, a wciąż mało znana. Tego typu konferencje umożliwiają szersze spojrzenie na ten temat, dlatego też to spotkanie, będące wspólną inicjatywą RIPH, Politechniki Śląskiej i miasta jest niezwykle cenne. Zwłaszcza dla Gliwic, miasta ambitnego, które chce się rozwijać w oparciu o nowe technologie – mówił podczas konferencji prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Konferencję zorganizowało Miasto Gliwice, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Politechnika Śląska, a partnerem wydarzenia było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Impreza była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. (mf)