Woda używana jest w wielu procesach w różnych branżach. Aby przebiegały one prawidłowo, musi cechować się ona także właściwą jakością, która określana jest między innymi przez oznaczenie aktywności wody – AW.

W wodzie znajdują się nie tylko pierwiastki wodoru (H) oraz tlenu (O), ale również wiele innych substancji chemicznych, w tym inne pierwiastki i jony czy drobnoustroje (bakterie, pleśnie).

Aby końcowe produkty, na przykład w branży spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej, cechowały się wysoką jakością, woda stosowana przy ich wytwarzaniu musi odznaczać się odpowiednimi właściwościami, w tym także właściwą aktywnością wodną (AW).

 

Aktywność wody (AW) – co to jest?

Aktywność wody skrótowo określana jest także jako AW lub jako woda wolna niezwiązana. To kluczowy parametr jakościowy wody, który ma zastosowanie w różnych branżach, gdzie wykorzystuje się wodę.

Poziom aktywności wody powiązany jest z wzrostem mikroorganizmów, a tym samym z jej podatnością do użycia w procesach produkcyjnych oraz do spożycia. Przy wysokim poziomie aktywności wody prędkość pojawiania się mikroorganizmów jest najwyższa. Przy niższych wartościach jest ona niższa lub całkowicie zahamowana.

Przykładowo, poziom aktywności wody ma wpływ na rozwój pleśni w wypiekach czy też na procesy dojrzewania serów.

By określić jakość wody i jej zdatność do użycia, stosuje się pomiar aktywności wody, czyli specjalistyczne badanie, którego celem jest oznaczenie aktywności wody.

 

Czym jest pomiar aktywności wody?

Pomiar aktywności wody wykonuje się przez określenie stosunku ciśnienia pary wodnej nad nawierzchnią roztworu do ciśnienia nad nawierzchnią wody czystej chemicznie.

Aktywność wody mierzona jest w specjalistycznych laboratoriach badawczych, na przykład w laboratorium ALAB Plus, które posiada taką usługę w swojej ofercie.

W zakładach produkcyjnych wykorzystuje się również specjalne instalacje wyposażone w mierniki aktywności wody, które stale kontrolują jej parametry. Stosuje się także przenośne urządzenia pomiarowe.