Trebunie-Tutki podczas koncertu Trebunie-Tutki (fot. Z. Kosiuczenkoi)

21 czerwca wypada najkrótsza noc w roku – słowiańska noc kupały, na Śląsku nazywana też sobótką. W parku Chrobrego zgromadzimy się wokół tradycyjnej góralskiej watry, czyli ogniska. Będziemy tańczyć i śpiewać z fantastycznymi folkowymi wykonawcami. Miasto Gliwice zaprasza!

Noc Kupały to święto ognia i miłości. Podczas Festynu Sobótkowego w parku Chrobrego będzie można nauczyć się pleść wianki z polnych kwiatów – takie same, jak te, które kiedyś młode dziewczyny puszczały na rzece, by wywróżyć sobie szybkie zamążpójście. Przy dużym ognisku, zwanym w górach watrą, ugotujemy tradycyjną góralską kwaśnicę. Karpaccy Zbóje będą skakać przez ogień i nauczą nas grać na trombicie.

Na parkowej scenie wystąpią Guzowianki i Zespół Regionalny Istebna. Grupa Rube Świnie nauczy nas kręcić się w obertasie, kujawiaku i mazurku. Nogi same poderwą się do sobótkowego tańca! A ci, którzy zmęczą się tańcem do upadłego, będą mogli odpocząć w strefie relaksu. Zastrzyk energii gwarantowany!

Festyn Sobótkowy rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 21.00. Udział we wszystkich sobótkowych atrakcjach jest bezpłatny.

Po pełnym wrażeń popołudniu przeniesiemy się na łąkę przy parku Chrobrego. O godz. 21.00 rozpocznie się koncert górnośląskiej grupy Krzikopa. Zdobywcy III miejsca na festiwalu Nowa Tradycja 2019 są prawdziwym wulkanem energii. Łączą tradycyjne melodie z nowoczesną elektroniką, by śląskie larmo leciało w Polskę szeroką!

Gwiazdą Nocy Kupały będą Trebunie-Tutki. Muzykalna rodzina z Białego Dunajca to prawdziwa folkowa instytucja, która koncertowała już w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Czerpią przede wszystkim z góralskich tradycji, ale nie boją się eksperymentów – z reggae, rockiem czy jazzem. W Gliwicach wystąpią z Gooralem, beskidzkim DJ-em, który w swoich utworach miksuje elektronikę z rodzimym folklorem. To będzie prawdziwa folkowa petarda! Na zakończenie imprezy zaplanowano widowiskowy pokaz sztucznych ogni. (mm)