kapliczka św. Nepomucena w Bojkowie Fot. biuro Konserwacji Zabytkowej Architektury dr. arch. Bronisława Mzyka

Niewielką kaplicę ku czci Jana Nepomucena, praskiego księdza, prezbitera, spowiednika Zofii Bawarskiej, męczennika i świętego, wzniesiono w XIX wieku. Teraz odzyskała dawny blask - zakończyły się zaawansowane prace konserwatorskie.

To zadanie zostało wybrane do realizacji w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Na renowację kapliczki św. Nepomucena w Bojkowie przeznaczono z miejskiego budżetu 98 tys. zł. Prace, w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków, prowadziło biuro Konserwacji Zabytkowej Architektury dr. arch. Bronisława Mzyka.

Prace w kapliczce prowadzone były od fundamentów, które odkopano i oczyszczono. Wykonano m.in. naprawy murowe, podmurowania i izolację, skuto tynki i położono nowe, a powierzchnie muru oczyszczono i zdezynfekowano. Zniszczone i osłabione wiązania murowe naprawiono metodą przemurowań miejscowych, a spękania scalono – wyjaśnia Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Z polichromowanej rzeźby świętego Nepomucena zdjęto dawne pokłady łuszczącej się farby przywracając kolorystykę i fakturę naturalnego drewna. Figurę zabezpieczono, nawoskowano i ustawiono na dębowym postumencie. Uzupełniono ją o atrybut świętego – krucyfiks trzymany w dłoni.
Tynki kapliczki pomalowano w kolorze starej bieli i zabezpieczono. Zrekonstruowano i zabezpieczono więźbę dachową, a dach z ceramicznych dachówek ułożono na nowym łaceniu. W kapliczce wyłożono klinkierową posadzkę, a ozdobne kraty oczyszczono, zabezpieczono przed korozją i pomalowano w kolorze grafitowym. (mf)