Policja Gliwice: Gliwiccy policyjni motorowodniacy rozpoczęli sezon
W miniony weekend gliwiccy policjanci rozpoczęli sezon motorowodniacki. Mundurowi mają do dyspozycji między innymi łodzie motorowe. Policyjni wodniacy to także pasjonaci sportów wodnych czy nurkowania. Wszyscy są przeszkoleni w kwestii ratownictwa wodnego oraz pomocy przedmedycznej. Do ich zadań należy dbanie nie tylko o bezpieczeństwo na akwenach, ale także egzekwowanie przestrzegania prawa na plażach i polach biwakowych.
W ogniwie policyjnych motorowodniaków służbę, w zależności od potrzeb, pełnić będzie 8 policjantów. Stróże prawa mają do dyspozycji między innymi łodzie motorowe i wiosłowe. Wodniacy dysponują również typowym, policyjnym wyposażeniem.
Jednym z głównych zadań policjantów pełniących służbę na wodach jest dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorami i kanałem gliwickim. W sezonie, policyjnych wodniaków wspierają w służbie także mundurowi z komisariatów, na których terenie znajdują się akweny. Oczywiście stróże prawa współpracują także z ratownikami wodnymi oraz strażakami. Pamiętajmy, że mimo tego, że o nasze bezpieczeństwo troszczą się fachowcy, największa odpowiedzialność spoczywa na nas samych.
By wypoczynek nad wodą był bezpieczny, należy zatem pamiętać o następujących zasadach:
Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób takie sytuacje często kończą się ich utratą.
Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.
Foto: asp. sztab. Grzegorz Siwczyk *
Foto: asp. sztab. Artur Ciomcia *
Foto: asp. sztab. Grzegorz Siwczyk
Foto: asp. sztab. Artur Ciomcia *
Foto: asp. sztab. Grzegorz Siwczyk *
Ładowanie odtwarzacza…
Autor: krystian