Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Wietnam przez Knurów
12 czerwca ruszyła siedemnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Jedenastka uczniów klas turystycznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz jedna uczennica Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku turystyka, wyruszyło na ekspedycję do Wietnamu.

Oto skład tej ekspedycji: Anna Piotrowska, Zofia Góra, Ewa Pęcikiewicz, Emilia Szynkowska, Julia Kołodziej, Weronika Ścieranka, Magdalena Twardowska, Jakub Dzida, Kamil Kucharz, Cezary Nowak i Kacper Imiołek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem jest nauczyciel pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Paulina Skocz, a kierownikiem wyprawy – Adam Ziaja, nauczyciel w obu szkołach, pomysłodawca i organizator Szkolnych Ekspedycji. Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek, jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu.

Głównym celem tej wyprawy jest „Kurs Gotowania! Posmakować obłędnie świeżej, aromatycznej kuchni Wietnamu i nauczyć się, jak zrolować sajgonkę!”. – Kuchnia wietnamska jest smaczna, zdrowa, sycąca i niezwykle kolorowa – informuje Adam Ziaja. – Uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nie ma tu ociekających tłuszczem mięs i gęstych sosów. To różnorodność smaków i aromatów. Dominują zawsze świeże owoce i warzywa, zioła i aromatyczne przyprawy, kiełki, ryby, owoce morza, ryż oraz makaron ryżowy.

Tydzień przed wyruszeniem w trasę w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się odprawa poprzedzająca ekspedycję. Podczas spotkania 5 czerwca został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszono jej główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu. Po raz czwarty organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało po to, by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu.

Patronat honorowy nad wyprawą objęli Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki.

- Wśród partnerów projektu jest 13 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe – mówi Adam Ziaja. – Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, mapę wyprawy oraz już niedługo interaktywną mapę zdrapkę, sprzęt komputerowy, internet podczas wyprawy oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji!

Są to marki regularnie wspierające projekt: Grupa NIEKOTRANS-NOVA, Cukiernia Surdel, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, SMSAPI, Klava, Etylina Agencja Reklamowa, Mentalnie.pl, Dietolubni – zdrowe odżywianie bez tajemnic i SMART geomatic, a także nowe marki: Hamster Polska, GESAnet, Ośrodek Wczasowy SEA STARS Premium oraz Katarzyna i Mariusz Kucharz.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Przegląd Lokalny, Nasza Gmina, infogliwice.pl – portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.
Uczestnicy wyprawy swoją przygodę rozpoczęli w Katowicach na dworcu PKP 12 czerwca rano, skąd pociągiem udali się do Warszawy.  Potem mieli wylot do Dubaju, skąd po 4 godzinach oczekiwania udali się w dalszą drogę do Wietnamu. W Hanoi zameldowali się w czwartek około 13.15. Planują przemierzyć Wietnam od Hanoi do Ho Chi Minh City, ale szczegółowy plan wyjazdu jak zawsze ustali im życie!

Drogę powrotną rozpoczną 27 czerwca w godzinach późnowieczornych od przelotu na trasie Ho Chi Minh City  – Dubaj. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich mają zameldować się o godz. 4.00 rano 28 czerwca, a już po 4 godzinach  wylecieć do Warszawy i dalej pociągiem do Gliwic. Tego samego dnia o godzinie 20.24 planują wysiąść z pociągu na gliwickim dworcu i tak zakończyć XVII Szkolną Ekspedycję.
Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – gdzie na bieżąco są wysyłane zdjęcia i publikowane relacje z wyprawy.

Nowością jest, iż aktualną pozycję Ekipy Szkolnej Ekspedycji można śledzić na MAPIE. Dzięki technologii satelitarnej inReach firmy Garmin, co 10 minut ich urządzenie wysyła sygnał lokalizacyjny z aktualną pozycją. Urządzenie zostało zakupione z projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Dobre wykształcenie – lepsza praca” realizowanego przez Powiat Gliwicki w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Link do Mapy: https://eur-share.inreach.garmin.com/szkolnaekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych szesnaście ekspedycji, których celem były: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, dwa razy Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandia, Malezja (z Singapurem) i Korea Południowa. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.