Czy słuchacz uczący się w trybie studiów podyplomowych ma takie same przywileje i ulgi jak osoba studiująca w trybie studiów licencjackich i magisterskich? To pytanie zadaje sobie każdy student uczęszczający na studia podyplomowe. Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i odpowie na najczęściej zadawane pytania.
Zapisanie się na listę słuchaczy nastudia podyplomowe Katowice wcale nie znaczy, że taki słuchacz ma takie same prawa jak osoba studiująca na studiach licencjackich lub magisterskich. Z przykrością stwierdzamy, że wszystkie prawa przysługujące osobom będącym na studiach podyplomowych są ustalane przez każdą uczelnię lub szkołę wyższą we własnym zakresie. Oznacza to, że na każdej uczelni lub szkole wyższej prawa osoby uczącej się na studiach podyplomowych mogą być całkowicie różne. W jednej placówce słuchacz studiów podyplomowych otrzyma na przykład legitymację, a inna placówka nie będzie wydawać tego rodzaju dokumentów. Poza tym, osobom kontynuującym naukę w ramach studiów podyplomowych nie należą w ogóle ulgi na bilety komunikacji miejskiej. Słuchacz studiów podyplomowych nie ma też szans na specjalne prawa przysługujące mu w pracy.
Prawa słuchaczy zapisanych na studia podyplomowe regulują jedynie regulaminy poszczególnych uczelni. Dokształcającym się w ten sposób nie przysługują ani zniżki na komunikację miejską, ani specjalne prawa ze strony pracodawcy.
Dlaczego osoba studiująca na studiach podyplomowych nie ma takich samych praw jak zwykły student?
Powyższe różnice spowodowane są ustawy o szkolnictwie. W ustawie określono, że ulgi i przywileje przysługują studentom studiów wyższych, a za takie ustawodawca uznaje jedynie studia licencjackie oraz studia magisterskie.
Jak definiowane są studia podyplomowe według prawa?
Studia podyplomowe są według prawa jedynie inna formą kształcenia, więc „student” studiów podyplomowych nie jest uznawany przez ustawodawcę za studenta. Dlatego też słuchaczowi studiów podyplomowych nie przysługują żadne zniżki określone zapisem ustawy o szkolnictwie wyższym w rozumieniu studiów wyższych licencjackich oraz magisterskich.
Prawa słuchacza studiów podyplomowych
Osobie uczącej się w ramach studiów podyplomowych nie przysługują poniżej wymienione udogodnienia:
• Urlop od zajęć
• Stypendia
• Zniżki na przejazdy transportem publicznym
• Legitymacja studencka
• Ulgi na bilety na przykład do kina, teatru czy obiektu sportowego
• Urlop szkoleniowy
Warto pamiętać o tym, że prawa studentów podyplomowych są określane w regulaminie studiów podyplomowych. Regulamin studiów tworzy szkoła wyższa, na której słuchacz zapisuje się na studia podyplomowe. W nim spisane są wszystkie regulacje dotyczące studiów podyplomowych, w tym te dotyczące praw studenta w okresie trwania studiów.
Czy warto podjąć studia podyplomowe, skoro nie ma się żadnych przywilejów?
Mimo braku u ulg, warto podjąć studia podokapowe, po to by poszerzyć swoją wiedzę. Studia podyplomowe to możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz szansą awansu zawodowego. Ale nim je podejmiemy, trzeba zastanowić się nad tym w jakim kierunku chcemy poszerzać swoją wiedzę. Stadia podyplomowe trwają kilka semestrów i musimy być całkowicie pewni, czy na pewno chcemy poświęcić wiele czasu oraz energii na naukę i spędzanie czasu na zajęciach, często kosztem wolnych sobót i niedziel. Jeśli tak nie jest lub nie jesteśmy tego pewni, warto odłożyć decyzje o rozpoczęciu studiów na później.