Poszukując odpowiedzi na dręczące nas pytania trafiamy do prawnika. Osoby nierozeznane w pracy prawniczej z pewnością będą zachodziły w głowę jak wygląda cała procedura, a natłok myśli nie pozwoli skupić się najważniejszym. Pora rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na jedno z najczęściej poruszanych problemów w kontaktach z prawnikami. Pytanie w tytule, które jest ogromnie kluczowe w przypadku pierwszego kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym.

Co zabrać ze sobą na spotkanie z prawnikiem?

Może to zabrzmi kolokwialnie, ale warto zabrać ze sobą głowę. Czyli powtórzyć sobie w pamięci wszystko to co jest dla nas ważne, wszystkie wydarzenia, które mogą mieć znaczenie i sprawy o które może zapytać prawnik trójmiasto. Dobrze jest spisać sobie to wszystko na kartce i powtórzyć kilkukrotnie, aby mieć wzgląd na to co może się nam z czasem zapomnieć. Gdy już mamy głowę pełną pomysłów i myśli możemy przystąpić do kolejnego etapu.

W zależności od tego z jaką sprawą podążymy do któregoś z prawników w trójmieście, przedmioty, które musimy ze sobą zabrać mogą być różne. Rozważmy kilka przypadków.

Jeśli toczymy sprawę o zapłatę należności to z pewnością musimy przygotować faktury i inne potwierdzenia zapłaty. Kluczową sprawą może okazać się również korespondencja z kontrahentem – dlatego dobrze jest nagrywać rozmowy w telefonie i zachować maile, a także wiadomości sms i historię rozmów za pomocą portali społecznościowych lub innych komunikatorów internetowych. Nie można też zapomnieć o wszelkich umowach, jak i załącznikach do nich, wraz z aneksami do tychże umów. Warto też dysponować dokumentacją fotograficzną, nagraniami z kamer w przypadku posiadania dowodu na transport towarów i na to, że produkt ostatecznie trafił do naszego kontrahenta, który nie kwapi się z zapłatą.

W przypadku spraw spadkowych nieodzownym stanie się posiadanie testamentu, oświadczenia dotyczącego odrzucenia lub zaakceptowania spadku oraz aktów stanu cywilnego. Dodatkowo pomocnym może okazać się drzewo genealogiczne lub informacje o pochodzeniu rodziny, które ułatwią adwokatowi w trójmieście w jego własnym zakresie wyszukać te informacje w danych dostępnych publicznie.

Natomiast sprawy rozwodowe i alimentacyjne nie różnią się wiele w kwestii tego jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać. Pomimo tego, że te sprawy budzą ogromne emocje, musimy podejść do tego wszystkiego ze spokojem i upewnić się, że wszelakie dokumenty mamy ze sobą. Mowa tutaj o akcie małżeństwa, aktach urodzenia dzieci i ewentualnie rachunki plus faktury związane z utrzymaniem dzieci. W przypadku spraw o alimenty koniecznie zabierzmy ze sobą zaświadczenie o dochodach, bo to właśnie na podstawie tego mogą być wyznaczane wysokości alimentów. Ważne są też wszelkie dokumenty dotyczące sytuacji w której osoba od której żądamy alimentów ma na utrzymaniu inne osoby. Może to wpłynąć diametralnie na decyzję sądu.

Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, gdy szukamy porady prawnej związanej z nieruchomością. Jest to dość częsty przypadek i dość często trudno ustalić kwestie związane z właściwym numerowaniem działek. Dlatego też na spotkanie z prawnikiem zabierzmy odpis lub wydruk z księgi wieczystej albo zapiszmy gdzieś na kartce numery działek, co do których mamy pewność, że jesteśmy w ich posiadaniu. Prawnik z pewnością pomoże nam ustalić dokładniejsze dane o tych działkach, nawet jeśli nie jesteśmy pewni tych numerów. To właśnie w jego kwestii leży sprawa tego, aby pomóc klientowi, więc postara się bardziej, dość często nawet sięgając pomocy swoich znajomych w urzędach, aby uzyskać potrzebne informacje.