tańce ludowe fot. materiały organizatora

Tradycyjne rzemiosło i folklor co roku przyciągają do słowackiego Kieżmarku gości z całego kontynentu. W Europejskich Ludowych Targach Rzemiosła EL’RO 2019 między 12 a 14 lipca wzięła udział delegacja z Gliwic. Nasze miasta współpracują ze sobą od 2001 roku.

Koncerty muzyki klasycznej, tańce historyczne, pokazy solników, szermierzy i grup rekonstrukcyjnych – w Kieżmarku nie brakowało atrakcji. Podczas EL’RO można było zobaczyć największych mistrzów tradycyjnego rzemiosła, takich jak kowale, garncarze czy tkacze. Impreza jest organizowana od 1991 roku i każdego lata przyciąga rzesze odwiedzających z całej Europy. W tegorocznej edycji z ramienia gliwickiego samorządu uczestniczyli Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic oraz Krystyna Sowa, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Gliwice.

Kieżmark jest miastem partnerskim Gliwic. Leży na słowackim Spiszu, w przepięknej Kotlinie Popradzkiej. Miasto powstało w XIII wieku i w średniowieczu było zamieszkane przez przedstawicieli najróżniejszych narodowości: najliczniej przez Niemców i Słowaków, ale też Węgrów, Polaków, Żydów i Rusinów. Długa i barwna historia Kieżmarku znalazła odzwierciedlenie w architekturze. Miasto ma piękny i znakomicie zachowany zabytkowy zespół miejski. Wielką dumą Kieżmarku jest drewniany kościół, tak zwany artykularny (wybudowany na terenie dawnych Węgier przez protestantów), pw. św. Trójcy. Na fundamentach z cisowych belek wznosi się konstrukcja w stylu barokowym, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (mm)