Jak się okazuje, w terenach mniej zurbanizowanych na rowerzystów czyhają inne zagrożenia – psy! Bynajmniej nie te agresywne, ale... wbiegające pod koła. Niewielkie pieski, biegające luzem, będące sprawcami wywrotek cyklistów, mogą przysporzyć kłopotów swym właścicielom, którzy odpowiadają za dopilnowanie zwierzęcia.

W ubiegłym tygodniu kierującemu rowerem 59-latkowi, podczas jazdy ulicą Rachowicką w Sierakowicach, wybiegł nagle na jezdnię pies. Doszło do zderzenia zwierzęcia z jednośladem. Rowerzysta doznał obrażeń w postaci złamania kości twarzoczaszki oraz wstrząśnienie mózgu.
Kilka dni wcześniej, w Rudzińcu, podobna sytuacja spotkała 40-letniego mieszkańca Bytomia. Gdy nagle pod koło roweru wbiegł nieduży pies, mężczyzna przewrócił się, łamiąc obojczyk. Czworonożny sprawca… zbiegł.
Teraz w obu sprawach toczą się postępowania, mające ustalić właścicieli zwierząt.


Warto wiedzieć, że obowiązujący kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody dokonane przez zwierzęta domowe. Art. 431 § 1 kc stanowi: „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.