Minister Bożena Borys-Szopa w Starostwie Powiatowym w Gliwicach
12 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach roboczą wizytę złożyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa.

- Dziękuję za zaproszenie, które przyjęłam z radością, bo zawsze chętnie odwiedzam samorządy – mówiła minister na początku spotkania. W starostwie w imieniu Zarządu Powiatu Gliwickiego Bożenę Borys-Szopę przyjęli starostwa gliwicki Waldemar Dombek i wicestarosta Adam Wojtowicz, a towarzyszyli im poseł Piotr Pyzik, organizator wizyty pani minister – przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów” Krzysztof Leśniowski, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Gliwicach Tomasz Taranowski oraz radny Rady Powiatu Gliwickiego Andrzej Frejno.

Częścią spotkania była wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach, gdzie minister rozmawiała z pracownikami i dyrektorką naszej jednostki organizacyjnej, Barbarą Terlecką-Kubicius. Interesowała się realizacją programów „Rodzina 500+” i „Dobry Start”, a także pieczą zastępczą i opieką wytchnieniową nad osobami z niepełnosprawnościami. Minister podziękowała pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach za ich codzienną, trudną pracę.

Następnie przy śląskim kołaczu Bożena Borys-Szopa – która z dumą podkreśla, że jest Ślązaczką – rozmawiała z samorządowcami.

- Z przyjemnością witam w starostwie przedstawicielkę rządu, który jako pierwszy po transformacji ustrojowej w Polsce ma w centrum uwagi rodzinę – mówił starosta Waldemar Dombek. – Wiem, jak potrzebna jest pomoc rodzicom wychowującym dzieci. Cieszę się, że obecnie realizowane są programy mające na celu ich wsparcie.

W powiecie gliwickim wnioski o przyznanie  świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” złożyło ponad 9 tys. rodzin, a do programu „Dobry Start” – 6 tys. Minister Borys-Szopa przedstawiła też inne działania rządu, mające na celu poprawę warunków życia rodzin i pracowników, m.in. podwyższenie stawki godzinowej za pracę, likwidację tzw. syndromu umów jednodniowych, wzrost wynagrodzenia minimalnego, program Mama 4+ czy zniesienie opodatkowania młodych ludzi. – To wszystko pomaga nie tylko tym osobom i ich rodzinom, ale także gminom, w których mieszkają, przyczyniając się do ich rozwoju. Mamy w Polsce obecnie bardzo niskie bezrobocie, wynoszące 5,2 proc. – podkreśliła minister, a wicestarosta Adam Wojtowicz dodał, ze w powiecie gliwickim stopa bezrobocia jest jeszcze niższa i wynosi 4,2 proc.

- Dziękuję samorządom za pomoc i wsparcie przy realizacji tych programów – mówiła Bożena Borys-Szopa. – Część zadań z nimi związanych wzięły na siebie właśnie samorządy, dobrze służąc swoim mieszkańcom.

Mówiono również m.in. o problemach osób z niepełnosprawnościami, pomocy otrzymywanej z PFRON-u oraz polityce senioralnej.

- To była bardzo owocna wizyta – podsumowała Bożena Borys-Szopa. – Cenię sobie spotkania z samorządami, bo są one okazją do wymiany praktycznych uwag z tymi, którzy realizują programy rządowe. Dzięki nim wiem, że idziemy w dobrym kierunku, albo że trzeba jeszcze coś poprawić.

- Cieszę się, że pani minister odwiedziła Starostwo Powiatowe w Gliwicach – mówi starosta Waldemar Dombek. – Była to okazja do poruszenia wielu kwestii merytorycznych oraz zgłoszenia przez nas kilku propozycji dotyczących spraw społecznych. Oceniam to spotkanie jako perspektywiczne, zapowiadające dalszą dobrą współpracę.
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.