park księżycowy fragment wizualizacji: Projektowanie w budownictwie Jacek Cichoński

W rejonie ronda księżycowego i estakady Heweliusza na Koperniku przewidziano nowy skwer miejski – park księżycowy. Ma być kolejną atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców dzielnicy oraz podróżnych korzystających z projektowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe przystanku Gliwice Kopernik.

Koncepcja przyszłego skweru jest częścią przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu przy projektowanym przez PKP PLK przystanku kolejowym Gliwice Kopernik (w rejonie ul. Perseusza), ogłoszonego pod koniec ubiegłego tygodnia przez Miasto Gliwice. Pomysł na skwer zasadza się wokół tematyki astronomii i osoby patrona dzielnicy – Mikołaja Kopernika.

W ramach koncepcji skweru przewidziano m.in. zadaszoną wiatę dla rowerzystów, gdzie można byłoby postawić swój jednoślad, wypożyczyć rower miejski lub odpocząć w częściowo osłoniętym wnętrzu. Wokół roztaczałaby się przestrzeń parku księżycowego z tzw. kraterami tematycznymi będącymi ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców, podróżnych, rowerzystów, a zwłaszcza rodzin z dziećmi.

Głównym punktem parku miałoby być zadaszenie w formie rzeźby przestrzennej przypominającej astrolabium. Pojawiłyby się też stojaki na rowery nasuwające skojarzenie z triquetrum. Tak podkreślone zostałyby dwa główne przyrządy obserwacyjno-astronomiczne, z których korzystał toruński naukowiec. Dodatkowo konstrukcja astrolabium podświetlona liniowo LED-ami z różnych perspektyw odnosiłaby się do wyglądu Księżyca zbliżającego się do nowiu.

Jazda po gwiaździstym niebie!

Odcinek drogi rowerowej wokół wiaty miałby być pokryty luminescencyjną nawierzchnią nawiązującą do gwiaździstego nieba. Przewidziano również postawienie nowej wiaty autobusowej pasującej do całości założenia. Byłaby ona swego rodzaju bramą zapraszającą do wizyty w księżycowym parku otoczonym nieregularnymi nasadzeniami żywopłotów, oddzielającymi zielony teren od sąsiedztwa ulicy i nowo projektowanych parkingów.

Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców przedmiotu zamówienia upłynie 19 sierpnia.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.