pacjent podczas rehabiolitacji z egzoszkieletem Fot. arch. Przychodni Technomex-Gliwice

Przychodnia Technomex-Gliwice zaprasza osoby z mózgowym porażeniem na bezpłatną rehabilitację. Ćwiczenia prowadzone są z użyciem nowoczesnego sprzętu, w tym egzoszkieletu, platform do ćwiczeń kontroli posturalnej i ruchomych bieżni.

Rehabilitacja prowadzona jest w Przychodni Technomex w Gliwicach, przy ul. Szparagowej 19. Terapia trwa 2 godziny dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Obejmuje 6 tygodni ćwiczeń.

Prowadzone są ćwiczenia chodu z wykorzystaniem EksoGT™. Jest to bioniczny szkielet zewnętrzny, przy pomocy którego osoby z niedowładami i porażeniami kończyn dolnych mogą chodzić, ćwicząc prawidłowy wzorzec chodu.

Wdrażane są również ćwiczenia kontroli posturalnej i koordynacji ruchowej z zastosowaniem biologicznych sprzężeń zwrotnych wykorzystujących rzeczywistość wirtualną. W warunkach rzeczywistości wirtualnej pacjent ćwiczy wykonywanie różnorodnych funkcji ruchowych aby potem, wytrenowane wzorce ruchowe wykorzystywać w świecie realnym. Dzięki sprzężeniom pacjent obserwuje dokładność wykonywanego przez siebie ćwiczenia i może na bieżąco korygować swoje ruchy.

Terapia poprzedzona jest dokładną diagnostyką funkcjonalną. Kierownikiem programu terapeutycznego jest dr Krzysztof Czupryna, fizjoterapeuta specjalizujący się od wielu lat w terapii mózgowego porażenia dziecięcego.

Tego typu edukacja chodu z wykorzystaniem egzoszkieletu dostępna jest tylko w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju i nie jest refundowana przez NFZ  – mówi Piotr Kozioł, dyrektor ds. Projektów Unijnych w Technomex Gliwice.

Diagnostyka oraz terapia prowadzone w programie terapeutycznym Technomex są bezpłatne. Mogą w nim wziąć udział dzieci oraz osoby dorosłe ze stwierdzonym mózgowym porażeniem dziecięcym, spełniających kryteria włączenia do programu.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu: 694-483-101, na stronie internetowej drogadosprawnosci.pl/mpdz oraz pisząc na adres e-mail: rejestracja@drogadosprawności.pl.

Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych. (mf)