Rynek nieruchomości w Gliwicach

Jeśli myślimy o Gliwicach to nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w całym kraju. To właśnie tutaj łączą się autostrady A1 oraz A4, więc dojazd do pracy lub szkoły w innym, odalonym mieście nie powinien stanowić większego problemu. Sam dojazd do położonego niedaleko lotniska w Pyrzowicach zajmuje około 20 minut. Jest to ważne z punktu widzenia mieszkańca tego miasta, a planując osiedlenie się tutaj na stałe należy również pomyśleć o kilku innych aspektach.

Jak wygląda ochrona zdrowia? W mieście działają 4 duże szpitale, natomiast opiekę nocną i świąteczną prowadzą dwie placówki na terenie tego miasta. Miasto inwestuje również w nowy kompleks szpitalny, który ma powstać do roku 2024, zastępując wysłużony obiekt szpitalny.

Komunikacja miejska w mieście oparta jest głównie o autobusy. Do roku 2009 kursowały tutaj tramwaje, ale ostatecznie zastąpiono te trasy komunikacją autobusową. Co kluczowe z perspektywy mieszkańców, miasto planuje budowę centrum przesiadkowego, który połączy przystanki autobusowe, postoje taksówek i parkingi dla samochodów i rowerów oraz budynek dworca kolejowego. Początkiem 2019 została podpisana umowa projektowa, więc zanim ostatecznie powstanie tego typu konstrukcja minie jeszcze trochę czasu, ale z pewnością umożliwi to na jeszcze łatwiejsze podróżowanie po mieście.

Nowe mieszkania w Gliwicach mają dość mały średni metraż, bo wynoszący niecałe 50 m2, jest to niewielka wartość w porównaniu do średniej wartości z innych miast Polski. Natomiast średnia cena mieszkania jest już bardziej pozytywną wiadomością, bo oscyluje w granicach 300 000 zł. Na rynku pierwotnym według portalu rynekpierwotny.pl znajduje się ponad 200 ofert mieszkań w cenie do 250 000 zł i prawie tyle samo ofert w cenie do 250 000 do 350 000 zł. Wszystkich ofert na rynku nieruchomości w mieście Gliwice jest prawie 1000, jest więc w czym wybierać. Wśród ofert przeważają te z 3 pokojami oraz 2 pokojami, ale całkiem spory wybór jest wśród mieszkań posiadających tylko jeden pokój – 211 ofert. Najmniejszą grupę stanowią ogłoszenia pięciopokojowe i więcej, które są w pewnym sensie synonimem luksusu – jest ich zaledwie 6. Najtaniej za m2 przyjdzie nam zapłacić w granicach od 4 500 zł do 5 000 zł – tych ofert jest jedynie 30. Co ciekawe znajduje się tutaj też całkiem spora liczba ofert w przedziale 7 500 zł i 8 500 zł za m2, tych ofert jest 127. Są to z pewnością w większości mieszkania pod inwestycje. Jeśli szukamy mieszkania w metrażu do 50 do 65 m2 to możemy wybierać z największego zestawu ofert, bo aż z 315 opcji. Najmniejszą grupę stanowią mieszkania powyżej 120 m2, jest ich tylko 2. Dla studenta wystarczy małe mieszkanie do 20 m2 i tutaj nie ma co narzekać na mały wybór, bo ofert jest mnóstwo, a mianowicie 132. W podobnej liczbie ofert można przebierać szukając mieszkań o metrażu powyżej 20 m2 do 35 m2 oraz w metrażu znacznie większym, tzn. od 65 do 80 m2. Każdy więc powinien znaleźć ofertę dopasowaną do własnych potrzeb.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl