Partnerska wizyta
Od 22 do 24 listopada trwała wizyta delegacji partnerskich powiatów w powiecie gliwickim. Miała w dużej mierze charakter górniczy, w związku ze zbliżającą się Barbórką. Przedstawiciele dwóch niemieckich powiatów – Calw i Mittelsachsen oraz Powiatu Puckiego mogli poznać górnicze zwyczaje, a także historię, dzień dzisiejszy i perspektywy naszego regionu.

22 listopada przedstawiciele Powiatu Puckiego odwiedzili siedzibę Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Delegacja na czele ze starostą puckim Jarosławem Białkiem została przyjęta przez Zarząd Powiatu Gliwickiego, a następnie spotkała się z kierownikami komórek organizacyjnych starostwa. Była też okazja, by zwiedzić budynek i wydziały urzędu oraz zapoznać się z ich funkcjonowaniem. Wieczorem delegacje wszystkich powiatów – a więc także Mittelsachsen na czele ze starostą Matthiasem Dammem i Calw z wicestarostą Frankiem Wiehe – wzięły udział w spotkaniu barbórkowym Powiatu Gliwickiego.

W drugim dniu wizyty goście spędzili intensywnie czas, poznając historię górnictwa i Górnego Śląska. Rano odwiedzili Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Najpierw zwiedzili Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, gdzie w Laboratorium Wirtualnego Latania o pracy wydziału opowiedział dr Dariusz Myszor. Odważni, a do takich należał m.in. Matthias Damm, zasiedli przed sterami symulatora samolotu Cesna i wirtualnie wzbili się w przestworza, symulując lot. Zabawa w pilota zrobiła na gościach ogromne wrażenie. W laboratorium na co dzień trenują przyszli piloci – studenci Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Następnie wycieczka udała się na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Tam po najciekawszych miejscach wydziału gości oprowadzili adiunkt dr hab. inż. Marek Marcisz (radny Rady Powiatu Gliwickiego) oraz Grzegorz Głuszek, który z wielką pasją i zaangażowaniem pokazał stanowisko badawcze zautomatyzowanego kombajnu chodnikowego na czele z wielkim górniczym kombajnem oraz laboratorium robotyki. Po zwiedzeniu gliwickiej uczelni – jednej z najlepszych w kraju, goście udali się do Zabrza, by tam poznać Sztolnię Królowej Luizy. Kolejnym punktem programu było Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie partnerzy Powiatu Gliwickiego poznali niezwykle ciekawą historię Górnego Śląska.

- Bardzo się cieszę, że wizyta, choć bardzo intensywna, była dla gości wyjątkowo ciekawa. Udało nam się podjechać pod pomnik Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie złożyliśmy kwiaty pod monumentem tego wybitnego Polaka, dowódcy III powstania śląskiego w 100-lecie powstań śląskich. Ponadto, wraz ze starostami z partnerskich powiatów, przez chwilę uczestniczyliśmy w jubileuszu 25-lecia firmy Paltex z Wilczy. Ciekawostką jest, że właściciel Paltexu przez wiele lat mieszkał w Powiecie Calw – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek.

Goście z partnerskich powiatów zgodnie potwierdzili, że tematyczna, typowo górnicza wizyta – udział w tradycyjnej „barbórce”, wizyta na uczelni, spacer pod ziemią i Muzeum Śląskie – były dla nich dużą atrakcją i wiele się podczas tego spotkania dowiedzieli o naszym regionie.

Partnerzy otrzymali też niezwykle oryginalny prezent od Powiatu Gliwickiego – ziarna słonecznika-giganta wyhodowanego przez Andrzeja Kurka, przewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego. Roślina osiągnęła wzrost 4,89 m i otrzymała certyfikat „Najwyższego słonecznika w Polsce”. Przypomnijmy, że ziarna tego olbrzyma Andrzej Kurek otrzymał od Przemysława Budzisza, pracownika Starostwa Powiatowego w Pucku, podczas ubiegłorocznych dożynek w partnerskim Powiecie Puckim. Ziarna mają być posadzone we wszystkich partnerskich powiatach, aby także w ten sposób zacieśniać naszą współpracę! Czekamy na efekty tej symbolicznej hodowli.

W czasie zwiedzania Powiatu Gliwickiego i Górnego Śląska naszym partnerom towarzyszyli starosta Waldemar Dombek, wicestarosta Adam Wojtowicz oraz radni Krystyna Urbańska, Henryk Hibszer, Andrzej Frejno, Marek Marcisz i Mirosław Marcol.