Zasłony typu shutters to wisienka na torcie pełnym cudownych smaków. Poznaj smak aż pięciu z nich.

W podświadomości wielu z nas silnie zakorzeniło się przeświadczenie o tym, że rola zewnętrznych rolet okiennych sprowadza się głównie do ochrony budynku przed wtargnięciem niepożądanych gości. Z tego tytułu rolety antywłamaniowe są najchętniej reklamowanymi zasłonami. Czy troska o nasze bezpieczeństwo to naprawdę jedyna funkcja, jaką żaluzje i rolety spełniają w naszych domach? Oczywiście, że nie. Żaluzje fasadowe pełnią również szereg innych istotynch ról w podnoszeniu standardu naszego życia codziennego. Sympatycy spokoju docenią ich zdolność redukowania poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz, a spragnieni prywatności mieszkańcy pięter i nisko osadzonych pomieszczeń w końcu doznają ulgi. Posiadacze zmysłu artystycznego docenią zasłony typu shutters, które pięknie wkomponują się w fasadę budynku, a… powoli. Zanim zdradzimy wszystko, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czym w ogóle są żaluzje zewnętrzne.

Czym w ogóle są żaluzje i rolety?

Rolety i żaluzje to nic innego jak system zasłonowy montowany po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna. Jako że pierwszy wariant jest zdecydowanie bardziej efektywny, to jemu poświęcimy uwagę w dzisiejszym artykule, ponieważ to on zasługuje na rekomendację najbardziej. Zanim skupimy się na zaletach wynikających z jego użytkowania, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na jego temat. Ze względu na miejsce jego montażu, wyróżniamy kilka typów:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które etap projektowania budynku mają już dawno za sobą i nie mają ochoty na remont, są rolety bezinwazyjne. Ich montaż oraz demontaż zajmują zaledwie kilka minut i nie wymaga wiercenia jakichkolwiek dziur w ścianach. Skupmy się jednak na tradycyjnych zasłonach. Skoro poznaliśmy już ich rodzaje, warto wiedzieć, jak wygląda ich budowa. Ta jest prosta i bardzo intuicyjna:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Wybór napędu elektrycznego jest obecnie rekomendowany przez praktycznie każdego, zaczynając na producentach, a na użytkownikach kończąc. Ciekawostką jest fakt, że tego rodzaju napęd bardzo upraszcza proces montażu, co wpłynąć może na końcową cenę rolet zewnętrznych, nie mówiąc już o znacznie większym komforcie i możliwościach.

Rolety antywłamaniowe – cena, którą warto ponieść

Lista zalet żaluzji i rolet jest imponująca. Ich dodatkowym atutem jest obszar ich działania, który obejmuje praktycznie każdy aspekt naszego życia. Zapewniają bowiem:

  1. Ochronę przed upałami w porze letniej – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia. Zwykłe okna przepuszczają aż 80% światła, co w upalne dni skutkować może przysłowiową „patelnią” w pomieszczeniu.
  2. Ochronę przed mrozami w porze zimowej – roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu. Między pancerzem rolety a oknem tworzy się poduszka powietrzna uszczelniająca okno.
  3. Ochronę przed włamywaczami – o ile te zwykłe stanowią tak naprawdę zwykły straszak na włamywaczy, o tyle te lepsze posiadają blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
  4. Ochronę przed hałasem.
  5. Zwiększenie prywatności.
  6. Wizualną oprawę – najlepszym tego przykładem są zasłony typu shutters.

Jak widać, zdecydowanie warto zdecydować się na zasłony zewnętrzne, zwłaszcza, że ceny rolet antywłamaniowych są dzisiaj przystępniejsze, niż kiedyś, a elektryczny napęd znacznie podnosi ich jakość, bezpieczeństwo oraz potencjał.