mammografia matka i córka fot. Freepik

Panie w wieku od 50 do 69 lat (roczniki 1951–1970) mogą już rejestrować się telefonicznie na bezpłatne badania mammograficzne w mobilnym mammobusie, który pojawi się na placu Krakowskim 19 marca. Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi refundowanego przez NFZ nie wymaga skierowania lekarskiego.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie czekała na zainteresowane od godz. 10.00 do 17.00. Badanie zostanie wykonane przez wyspecjalizowany, doświadczony personel medyczny. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego oceniane będą przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech lekarzy.

Z bezpłatnej mammografii w mammobusie skorzystają panie w wieku 50–69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także: nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego warto wziąć ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Na badanie można zarejestrować się telefonicznie (pod nr tel. 58/666-24-44) lub poprzez formularz na stronie www.mammo.pl. Uwaga! Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL, dlatego przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.