Skuteczne egzekwowanie odszkodowania za szkody górnicze

Wiele osób na Śląsku boryka się z problemem szkód górniczych. Dotyczy on wszystkich budynków, które znajdują się w pobliżu kopalń. Niestety działają one negatywnie na grunt, przez co większość budynków w tym regionie ma wiele uszczerbków. Jeżeli sam mieszkasz w pobliżu kopalni, sprawdź czy nie dotyczy to również Twojego domu. Jeśli znajdziesz taką szkodę to możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jak tego dokonać?
Sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje. Wystarczy jeden mały błąd w dokumencie i możemy otrzymać o wiele niższe zadośćuczynienie. Może się zdarzyć również tak, że w ogóle go nie dostaniemy. Ponadto sam proces może się przedłużać. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii https://kancelariafortis.pl. Dzięki niej będą mieli Państwo pewność, że wszystkie dokumenty będą zgodne. Bardzo ważna jest również specjalistyczna pomoc prawna w przypadku procesu sądowego. Jak jednak skutecznie egzekwować odszkodowania za szkody górnicze?
Dokumentacja fotograficzna
Przede wszystkim warto tworzyć regularnie dokumentację fotograficzną naszego budynku. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć wszelkie uszczerbki, które później będą dowodem w całej sprawie. Powinniśmy szukać wszystkich pęknięć na ścianach, sufitach, krzywych podłóg czy przekrzywionych całych domów. Są to główne szkody, które są spowodowane oddziaływaniem kopalni. Taką dokumentację warto tworzyć co 2-3 lata. W ten sposób na bieżąco będziemy mogli monitorować stan naszego budynku, dzięki czemu odpowiednio zareagujemy przed przedawnieniem szkody.
Zazwyczaj sama szkoda przedawnia się po 5 latach od zauważenia jej. To, kiedy ją zauważyliśmy zawsze może być kwestią sporną, dlatego warto prowadzić dokumentację fotograficzną, która jest bardzo ważnym elementem procesu. To właśnie dzięki niej można wycenić wszystkie szkody.
Warto również pamiętać o tym, że zamknięta kopalnia potrafi również negatywnie wpływać na stan budynków. To, że nie działa ona od kilku lat wcale nie stawia nas w beznadziejnej sytuacji. Nadal możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Czas trwania procesu oraz wysokość odszkodowania
Jeżeli chodzi o czas trwania procesu to może on być bardzo różny. Jeżeli uda nam się załatwić sprawę polubownie to zajmie nam to około 7-8 miesięcy. Należy jednak pamiętać o tym, że kopalnie często bardzo zaniżają wysokość odszkodowania. Oczywiście nie jest to im na rękę, dlatego chcą się po prostu pozbyć problemu. Nie wszystkie kopalnie działają w taki sposób, jednak warto mieć to na uwadze. Jeśli porozumienie z kopalnią jest utrudnione lub niemożliwe musimy zdecydować się na proces sądowy. Tutaj czas oczekiwania na odszkodowanie może przedłużyć się nawet do 2 lat. Warto jednak dłużej poczekać ze względu na znacząco wyższe odszkodowanie. Może być ono większe nawet o kilkadziesiąt razy! Dlatego tak ważna jest współpraca z kancelarią https://kancelariafortis.pl/odszkodowania-gornicze.html, dzięki której otrzymamy profesjonalną pomoc prawną przy prowadzeniu procesu sądowego.
Samo odszkodowanie potrafi mieć różną formę. Możemy zażądać zwykłej zapłaty zadośćuczynienia. Możliwe jest jednak również przywrócenie poprzedniego stanu budynku przez prowadzącego działalność górniczą. Deklaruje się on w takim przypadku na przywrócenie zniszczonej rzeczy walory estetyczne oraz użytkowe. Jeśli zaś odszkodowanie przewyższa kwotę naprawy szkody, pozostałą cześć powinniśmy otrzymać przez zapłatę zadośćuczynienia.
Chcąc skutecznie egzekwować odszkodowanie za szkody górnicze od kopalni powinniśmy prowadzić dokładną dokumentacją fotograficzną. Dzięki niej cały proces powinien przejść bez problemów. Dodatkowo warto skorzystać z pomocy kancelarii, dzięki której dużo łatwiej będzie nam wygrać sprawę.
Autor: Materiał partnera