UM Gliwice: Brawo młodzi naukowcy!
Fot. materiały Politechniki Śląskiej
Zespół Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie, do którego należą m.in. licealiści gliwickiego ALO, zajął pierwsze miejsce w finale polskiej eliminacji Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat 2020.
Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki zbudowali minisatelitę CanSat AGO Knurów-1”. Opiekunem Koła jest Donat Dubiel, a w skład zwycięskiej drużyny weszli Marek Kwosek (koordynator zespołu) i Mateusz Zmuda z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Szymon Rafałowski, Patryk Kwaśniok, Tomasz Kawalec i Łukasz Skrzyszewski.
Projekt obejmował opracowanie założeń fizycznych i matematycznych oraz misji, napisanie oprogramowania i stanowiska naziemnego i skonstruowanie satelity. Jednym z zadań urządzenia było utrzymywanie stałej dwukierunkowej łączności radiowej z naziemnym stanowiskiem kierowania lotem. W tym celu zespół przygotował stanowisko, składające się z komputera, modułu komunikacyjnego, anteny kierunkowej, oraz napisał oprogramowanie do kontroli i zarządzania. Drużyna wielokrotnie testowała satelitę, m.in. za pomocą stworzonego symulatora lotu odzwierciedlającego rzeczywiste warunki. Zadanie, jakie postawili przed sobą młodzi członkowie zespołu, było bardzo ambitne. Zrealizowali je perfekcyjnie. Poświęcili na to ponad rok czasu i setki godzin w pracowni, w zaciszu domowym oraz w terenie w czasie testów o 5:30 rano mówi Donat Dubiel, opiekun Koła. _Były wzloty i upadki podczas w pracy w grupie, ale przetrwali w komplecie, a koronawirus także im nie przeszkodził. Nauczył ich współpracy zdalnej i odpowiedzialności za przyjęte do realizacji zadania.
_
Prace drużyny wsparli naukowcy Politechniki Śląskiej: prof. Dariusz Kania, dr hab. inż. Robert Czerwiński, dr inż. Jerzy Fiołka, dr inż. Andrzej Machler z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziały Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz prof. Grzegorz Ćwikła z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Bardzo dziękujemy wykładowcom Wydziału Automatyki, Elektroniki, i Informatyki oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego za wsparcie zespołu w czasie przygotowań do angielskojęzycznej prezentacji. Wsparcie w postaci wideokonferencji, podczas której zespół zaprezentował swój projekt i odpowiadał na bardzo trudne pytania techniczne (oczywiście w języku angielskim), było dla nich bardzo intensywnym doświadczeniem, nauką opanowania i prezentacji oraz swobody wypowiedzi w obcym języku na temat bardzo trudnych technicznych temató w podkreśla Donat Dubiel.
Polski finał odbył się na lotnisku w Lesznie. Satelita wykonał lot z wysokości 500 metrów. Zespół Koła wziął także udział w wideokonferencji, podczas której zaprezentował projekt oraz analizę wyników, odpowiadając na pytania komisji konkursowej.
Chciałabym wyrazić ogromną radość z sukcesu naszych Uczniów. To wspaniałe, że Mateusz i Marek, którzy właśnie ukończyli pierwszy rok nauki w klasie o profilu politechnicznym, już na wczesnym etapie poświęcają się pasji naukowej i realizują ją na tak wysokim, inżynierskim poziomie. Mocno trzymamy kciuki za kolejne wyzwania, które stoją przed chłopakami mówi mgr Joanna Husakowska, pedagog z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej za cel stawiamy sobie wspieranie wszelkich naukowych inicjatyw uczniowskich, tworzymy atmosferę przyjazną realizacji zainteresowań i pasji. Kibicujemy i pomagamy naszym młodym naukowcom w realizacji celów, jakie przed sobą postawią. Dodam, że projekt Mateusza i Marka to nie pierwszy kosmiczny” sukces naszych uczniów. Obecnie czekamy na wyniki czwartego etapu konkursu zorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, w którym nasi uczniowie Szymon i Antoni z klasy drugiej zaprogramowali mikrokomputer Raspberry Pi, który został przetestowany przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Konkurs CanSat był dla uczniów nie tylko okazją do rozwinięcia umiejętności inżynieryjnych, informatycznych i technologicznych, ale także wykazania się znajomością języka angielskiego. Każdy zespół miał przedstawić swój pomysł na to, jakie badania naukowe ma realizować satelita, oraz jego założenia konstrukcyjne. Bardzo istotnym elementem był fakt, że językiem konkursu był język angielski wyjaśnia Mateusz Zmuda Trzy raporty z prac nad projektem musiały być pisane w tym języku z uwzględnieniem słownictwa technicznego.
Plany drużyny obejmują także przyszłoroczną edycję konkursu. Mamy plany na kolejny rok mówi Marek Kwosek. Będziemy starali się wygrać ponownie, by móc reprezentować Polskę na arenie europejskiej. Tym razem będziemy musieli przygotować jeszcze bardziej skomplikowaną misję i o wiele bardziej przetestowanego satelitę.
W związku z przygotowaniem do kolejnych przedsięwzięć Koło Elektroniki i Informatyki w Knurowie planuje zakup drona, na który została zaplanowana zbiórka pieniędzy. (Pol. Sl.)
Autor: krystian