widokówka: ulica z kamienicami Hegenscheidtstrasse (obecnie ul. J. Śliwki) w kierunku jej wlotu do ul. Toszeckiej, 1910 r., zbiory Muzeum w Gliwicach

Szobiszowice – duża, położona blisko centrum dzielnica Gliwic, o wyjątkowo ciekawej historii. Poznamy ją podczas 18. edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego 19 i 20 września. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Szobiszowice – inkubator nowoczesnego miasta”.

Między pl. Piastów i Kanałem Kłodnickim, w pobliżu ulic Tarnogórskiej, Toszeckiej i Śliwki lokowały się pierwsze prywatne zakłady przemysłowe w Gliwicach.  Dawna osada rolnicza za sprawą inwestorów przekształciła się w ośrodek przemysłowy. Powstały nowe osiedla mieszkalne i infrastruktura. Muzeum w Gliwicach przybliży miłośnikom lokalnej historii dzieje tej bardzo ciekawej części naszego miasta. W ogrodzie przy Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, a w terenie odbędą się dwie wycieczki tematyczne. „Śladem szobiszowickich kościołów” ruszymy z Anną Kulczyk, a przewodnikiem po „Architekturze wybranych kamienic przy ul. Śliwki i Szobiszowickiej” będzie Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków.

Będzie także można zwiedzić dawny dwór Welczka przy ul. Dworskiej i Radiostację przy ul. Tarnogórskiej. Uwaga! Na wszystkie wycieczki piesze i zwiedzania z przewodnikami obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na temat godzin spacerów i zwiedzania oraz informacje kontaktowe znajdują się na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl. Na kanale YouTube MwG będą także do obejrzenia wykłady online na temat Szobiszowic. Koordynatorm GDDK jest Damian Recław, kierownik Działu Historii MwG.

Przygotowania do Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego trwały od dawna, niestety ze względu na pandemię i wciąż obowiązujący nas reżim sanitarny bardzo bogaty program tegorocznej edycji został w znacznej mierze ograniczony, nad czym ubolewamy. Mamy jednak dla Państwa dwie wycieczki piesze, a część planowanych wykładów i wycieczek zrealizowaliśmy w formie filmów, które zostaną udostępnione na muzealnym kanale You Tube. Z kolei treści, jakie zawarte zostały aż w 16 folderach towarzyszących XVIII edycji GDDK, znajdą się w kolejnym, VI już tomie przygotowywanej obecnie do druku książki „Gliwice znane i nieznane”, razem z materiałami poświęconymi Łabędom – dzielnicy Gliwic, która była bohaterem XV edycji GDDK – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.