Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Harcerze na scenie Fot. K.Widuch

Gliwiccy harcerze świętują w tym roku 100-lecie działalności. W ramach obchodów Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej zorganizował m.in. Zlot. Z uwagi na stan epidemii po raz pierwszy część wydarzenia przeniesiono do internetu.

Zlot uroczyście otwarto 11 września, podniesieniem flagi państwowej w Ośrodku Harcerskim Łącza. Następnie Komendantka Hufca phm. Weronika Maciak i Komendant OH Łącza phm. Grzegorz Rudnik posadzili dąb upamiętniający 100. rocznicę utworzenia harcerstwa na ziemi gliwickiej. Uczestnicy wzięli udział w ognisku, podczas którego phm. Ewa Gnat opowiedziała gawędę nawiązującą do historii harcerstwa na ziemi gliwickiej. Z uwagi na stan epidemii ceremonia odbyła się w gronie pełnoletnich instruktorów Hufca, pozostali harcerze mogli oglądać transmisję on-line.

12 września odbyła się druga część obchodów – nawiązująca do historii harcerstwa gra terenowa z udziałem zuchów, harcerzy i harcerzy starszych. Podczas gry zuchy miały okazję zobaczyć, jak dawniej bawili się ich rówieśnicy. Starsi harcerze na terenie od Szobiszowic po cmentarz Centralny zdobywali wiadomości na temat Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. Ich zadaniem było przekazanie zebranej wiedzy harcerzowi z przyszłości. Jednym z zadań było rozmieszczenie zniczy na nagrobkach harcerzy, którzy odeszli na wieczną wartę, by upamiętnić ich służbę. Zadaniem pionu harcerskiego było ustalenie hasła na podstawie zadań zaznaczonych na mapie. Wieczorem odbył się koncert zespołu Wbrew Pozorom, który współtworzą instruktorzy Hufca. Koncert transmitowany był on-line podobnie jak zakończenie Zlotu Hufca na pl. Piłsudskiego w Gliwicach.

Transmisje Ceremonii otwarcia Zlotu, koncertu Zespołu Wbrew Pozorom oraz zakończenia Zlotu dostępne są na stronie Hufca na facebook'u (FB/HufiecZiemiGliwickiej). Partnerem Zlotu było Miasto Gliwice.