Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Przekonał się o tym pewien 40-letni gliwiczanin. Policyjni wywiadowcy z Wydziału Sztabu KMP w Gliwicach, przejeżdżając ul. Bł. Czesława, zauważyli mężczyznę wchodzącego do sklepu bez maseczki. Postanowili sprawdzić sytuację. Kontrola nie zakończyła się pomyślnie dla klienta – zapłacił mandat i... trafił do aresztu. Okazało się bowiem, że jest poszukiwany przez sąd.

Wczoraj tuż przed godziną 21.00 policjanci z patrolu nieoznakowanego, widząc mężczyznę bez maseczki, zareagowali i wydali polecenie zakrycia ust i nosa. 40-latek nie wykonał polecenia. Podjęto legitymowanie, w trakcie którego funkcjonariusze otrzymali komunikat z informatycznej bazy danych, że kontrolowany jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Mysłowicach do dwóch spraw karnych. 

W tym przypadku nienoszenie maseczki, świadczące o braku empatii i troski o innych, być może miało też podłoże w cechach charakterologicznych tego człowieka, przypomnijmy – poszukiwanego, który wszedł w konflikt z prawem. 

Przypominamy: obecnie zasady noszenia maseczek w przestrzeni publicznej określa rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat. 
Warto zaznaczyć, żew Polsce nie funkcjonuje system prawa precedensowego i orzeczenia jednego sądu nie przekładają się na orzeczenia drugiego sądu. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i w pozornie podobnych sprawach zapadają różne wyroki. 

Cytat z ogólnodostępnej strony Rzecznika Praw Obywatelskich, raportu pt. „Koronawirus i epidemia w Polsce”:

„Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 dotarła do Polski w marcu 2020 r. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy (poza spożywczymi i aptekami), granice państwa. Kandydaci na prezydenta praktycznie przestali przekonywać do swoich programów, mimo trwającej kampanii wyborczej.
Prawa człowieka i prawa obywateli nie znikają w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, pozostają pod taką samą ochroną jak dotychczas. Zdajemy sobie sprawę, że znaleźliśmy się w sytuacji, gdy prawo do ochrony zdrowia musi uzyskać priorytet. 
Jako organ konstytucyjny, stojący na straży praw i wolności człowieka i obywatela, RPO musi dbać o to, aby nadzwyczajne rozwiązania prawne nie prowadziły do nieuzasadnionego i arbitralnego ograniczenia praw, a działania władz i służb nie wykraczały poza granicę niezbędną do skutecznej walki z epidemią.
Jednocześnie mamy świadomość, że nasze obecne władze publiczne po raz pierwszy muszą radzić sobie z tak niebezpiecznym i powszechnym zjawiskiem. Doświadczenia innych państw uczą, że zagrożenia nie można lekceważyć, a odpowiedź władz powinna być możliwie szybka i zdecydowana, dlatego również nasze państwo powinno mieć ku temu stosowne uprawnienia i możliwości działania…
Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli”, tak mówił 11 października 2020 r. Adam Bodnar. Jak dodał, wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu.