Są różne metody czyszczenia elewacji, a wybór odpowiedniej z nich nie należy do najłatwiejszych decyzji. Jedną z najpopularniejszych technik jest ciśnieniowe czyszczenie elewacji, które sprawdza się w przypadku różnych powierzchni. Czy rzeczywiście ten sposób jest tak opłacalny? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu. Zapraszamy do czytania!
To, jaki jest poziom zabrudzenia elewacji, zależy w dużej mierze od lokalizacji budynku. Jeśli budynek znajduje się niedaleko ruchliwej ulicy bądź zakładu przemysłowego, to jego elewacja będzie wymagała częstszego mycia niż w przypadku obiektu, który nie mieści się ani na strefie, ani w centrum miasta. Spore znaczenie ma również faktura tynku, jakim pokryty jest budynek. Gładkie powierzchnie są mniej podatne na brud. Z kolei tynki dobrze wchłaniające wilgoć będą bardziej się brudziły. Im więcej będą chłonąć wody, tym mniejsza jest szansa, że deszcz w sposób naturalny spłucze zabrudzenia. Brud wraz z wodą głębiej wniknie w strukturę tynku, w wyniku czego na powierzchni mogą pozostać mało estetyczne smugi. Za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zanieczyszczeń uważa się ciśnieniowe czyszczenie elewacji. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli powiemy, że bez problemu zamówisz ciśnieniowe mycie elewacji w Gliwicach, Katowicach, Wrocławiu, czy innych miastach Polski.
Jak wygląda ciśnieniowe czyszczenie elewacji?
Ciśnieniowe czyszczenie elewacji to metoda, która wykorzystuje wodę pod dużym ciśnieniem, aby usunąć zabrudzenia. W tym celu używa się specjalistycznego sprzętu, jakim są myjki ciśnieniowe. Jeśli usługa wykonywana jest na sporych wysokościach, niezbędne będą też zwyżki, czy rusztowania. Profesjonalne firmy rzadko używają detergentów lub środków do mycia fasad w trakcie mycia elewacji – wysokie ciśnienie w zupełności wystarcza. Nie musisz też martwić się o to, że powierzchnia elewacji zostanie uszkodzona przez ciśnienie, firmy wykonujące tego typu usługi przeprowadzają najpierw szczegółowe rozeznanie. Takie przygotowanie pozwala im określić poziom możliwej eksploatacji materiału oraz dobrać dysze, które dokładnie wyczyszczą powierzchnię, ale przy tym jej nie uszkodzą. Ma to w szczególności ogromne znaczenie w przypadku zabytkowych budynków.
Jak często należy myć elewację?
Mycie elewacji to usługa, którą warto wykonywać w miarę regularnie. Co przez to rozumiemy? Nie musisz czyścić elewacji co rok, ale dobrze co kilka sezonów zdecydować się na ten zabieg. Wszystko zależy od tego, jak często jest użytkowany budynek oraz jego lokalizacji – budynek, który stoi w centrum miasta przy ruchliwej ulicy, szybciej zabrudzi się, niż budynek znajdujący się w spokojnej okolicy. Co ciekawe, domy położone w pobliżu lasu należy częściej czyścić, aby nie porastały mchem bądź porostami.