Pamięć o Bohaterach wiecznie żywa
W leśnym uroczysku rezerwatu przyrody ,,Hubert”, który leży niedaleko wsi Dąbrówka w gminie Wielowieś oraz wsi Barut w gminie Jemielnica, znajduje się miejsce pamięci z wysokim Krzyżem Partyzanckim poświęcone zamordowanym tutaj w bestialski sposób przez Urząd Bezpieczeństwa około dwustu żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zbrodnia  ta zyskała nazwę Śląskiego Katynia 1946 r.

W nocy z 25 na 26 września 1946 roku grupa kilkudziesięciu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych należących do oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek została podstępem zwabiona, a następnie z premedytacją brutalnie zamordowana przez funkcjonariuszy UB i NKWD. Był to jeden z elementów tzw. „Operacji Lawina”, której celem była całkowita eliminacja legendarnego oddziału „Bartkowców”. Stodołę, do której nad ranem siłą doprowadzono żołnierzy NSZ wysadzono w powietrze za pomocą zainstalowanych wcześniej min przeciwczołgowych. Eksplozja, z racji użytej zbyt dużej ilości materiałów wybuchowych, była słyszana w okolicznych wioskach. Mieszkańcy regionu nie mogli przez następne kilka dni wchodzić do lasu. Istnieje podejrzenie, że ten czas był potrzebny funkcjonariuszom bezpieki, aby zatrzeć ślady i ukryć porozrywane od eksplozji ciała kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Do dziś nie udało się ustalić miejsca ich ukrycia. Podobne egzekucje miały miejsce w Starym Grodkowie i majątku Scharfenberg (woj. opolskie). W wyniku przeprowadzonych badań zakończonego etapu odnaleziono liczne artefakty (monety, łuski, itp.), lecz nie udało się potwierdzić miejsca ukrycia szczątków „Bartkowców”

Na leśnej polanie między Barutem, a Dąbrówką, na granicy obecnych województw śląskiego i opolskiego w 1946 roku ubecy zamordowali blisko 200 mężczyzn ubranych w polskie mundury, oddając im hołd oraz czcząc należytą pamięć bohaterów tamtych dni, a także na pamiątkę obchodzonego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, Wicestarosta Adam Wojtowicz w towarzystwie Poseł na Sejm RP Barbary Dziuk złożyli symboliczną wiązankę w miejscu, które na zawsze będzie się kojarzyć ze Śląskim Katyniem. 
 
Symbolicznym gestem było także spotkanie delegacji z Powiatu Strzeleckiego, na czele ze Starostą Strzeleckim Józefem Swaczyną, którego kulminacją było wspólne oddanie należnego hołdu wszystkim Bohaterom.