Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

mężczyzna w białych pantalonach i kostiumie na czarnym tle, dwie odwrócone tyłem postaci na dalszym planie „Amadeusz”, reż. N. Rakowski (fot. B. Dziuba)

Premiera „Amadeusza” Petera Shaffera w Teatrze Miejskim w Gliwicach będzie spotkaniem z geniuszem wszech czasów, Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. Gliwicki spektakl reżyseruje Norbert Rakowski.

Podobno muzyczny geniusz Mozarta objawił się już w wieku 3 lat. Gdy Wolfgang Amadeus skończył 5 lat, napisał swój pierwszy utwór. W wieku 8 lat miał już na koncie pierwszą symfonię. Kompozytorski geniusz, odmienił oblicze muzyki na zawsze. Uprawiał wszystkie gatunki muzyczne. Każdy z nich doprowadził do doskonałości. Swoje ostatnie dzieło – Requiem d-moll KV 626 – kończył na łożu śmierci.

Ta niezwykła biografia człowieka obdarzonego wielkim talentem posłużyła Peterowi Shafferowi do napisania sztuki luźno nawiązującej do życia klasyka wiedeńskiego. Autor wziął pod lupę relację młodego Mozarta i szacownego kompozytora Antonia Salierego. Na podstawie sztuki powstał także słynny film „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana.

Spektakl, nad którym właśnie pracuje zespół Teatru Miejskiego w Gliwicach, to historia wielkiej teatralno-muzycznej rywalizacji dwóch artystów, Antonio Salierego i Amadeusza Mozarta. Skupiając się na niemalże partyturowym zapisie sztuki, tworzymy przedstawienie – przypowieść o zmaganiu się człowieka z losem, o tragedii kogoś, kto w zachwycie samym sobą i swoimi oczekiwaniami pokierował życie na tory zazdrości i nienawiści, w odwecie za własne niedoskonałości – mówi Sandra Staletowicz z TMG.

Premiera „Amadeusza” jest zaplanowana na 17 czerwca. Spektakl w TMG przy ul. Nowy Świat 55–57 będzie można także obejrzeć 18, 19 i 20 czerwca. Bilety są dostępne na stronie teatr.gliwice.pl i w kasach.