Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Laureaci nagrody Fot. materiały Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych

Za nami I edycja konkursu Forum Młodych Pomysłów. Najwięcej głosów otrzymała propozycja zorganizowania wyprawy rowerowej na Hel na rzecz gliwickiego hospicjum. Na realizację uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. H. Sienkiewicza w Gliwicach otrzymali od Centrum Handlowego Forum grant w wysokości 8 tys. zł.

Spośród wszystkich nadesłanych projektów jury konkursu Forum Młodych Pomysłów wyłoniło 5, które walczyły o grant ufundowany przez CH Forum Gliwice. Zwycięski projekt zgłosiła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21, która zorganizuje Wyprawę Rowerową z Gliwic na Półwysep Helski, by zebrać środki na rozbudowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Głosowanie przeprowadzono internetowo, a zwycięski projekt otrzymał aż 366 z 1271 wszystkich uczniowskich głosów.
Bardzo cieszymy się z przyznanego grantu. Będzie to już nasza czwarta tego typu wyprawa, ale po raz pierwszy nie będziemy musieli szukać sponsorów. Po raz kolejny pojedziemy w szczytnym celu. Wcześniej podczas rowerowych wypraw zbieraliśmy pieniądze dla dzieci i seniorów, tym razem pojedziemy dla gliwickiego hospicjum. Podczas wyjazdu będziemy rozpowszechniać w szkołach informacje na temat placówki i zbierać środki do puszek. Zorganizujemy też zrzutkę internetową – mówi Anna Guzek, nauczyciel religii w SP nr 21, przodownik Szkolnego Klubu 80 Rowerów i organizator wyprawy na Hel, w której weźmie udział 11 uczniów i czterech opiekunów.
Wyprawa planowana jest na wiosnę 2022 r. Przygotowania już się rozpoczęły – grantowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup strojów, akcesoriów rowerowych, materiały promocyjne oraz żywność.
Gala wręczenia nagród w konkursie Forum Młodych Pomysłów odbyła się 1 czerwca i była połączona z rozstrzygnięciem konkursu Rok Szkolnej Aktywności, od 14 lat organizowanego przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. W ramach akcji nagrodzono: Liceum Ogólnokształcące za projekt „Piątka z sercem”, Górnośląskie Centrum Edukacyjne za projekt „Pomogę, bo mogę :) a właściwie Zatrzymać na chwilę czas – GCE pomaga maluchom i rodzicom z onkologii”, IV Liceum Ogólnokształcące za projekt „Coś od serca i coś słodkiego dla Medyka i Chorego”. Wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12.
Tego typu akcje i konkursy angażują młode pokolenie w procesy partycypacyjne i życie społeczne Gliwic, sprawdzają się i będą kontynuowane w kolejnych latach. Realizując się na rzecz innych ludzi, środowiska lub zwierząt młodzież czuje, że ma wpływ na najbliższe otoczenie – mówi Marta Kryś dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, organizator akcji Forum Młodych Pomysłów. (mf)