5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Najbliższa okolica, wysokość opłat eksploatacyjnych, stan techniczny budynku i treść księgi wieczystej – to obowiązkowo trzeba sprawdzić przy zakupie mieszkania. Jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, to należy jeszcze zweryfikować firmę deweloperską.

  1. Najbliższa okolica

Otoczenie, w jakim powstaje budynek wielorodzinny, ma bezpośredni wpływ na cenę lokali. Mieszkania na sprzedaż w Katowicach, które położone są w ścisłym centrum miasta, są zdecydowanie droższe niż lokale usytuowane na peryferiach. Jednym z powodów jest brak dostępu do pełnej infrastruktury.

Przy zakupie mieszkania zwróć uwagę na: bliskość zakładów pracy, terenów zielonych, dostęp do placówek edukacyjnych i medycznych. Wiele powie też to, w jakim stanie znajduje się budynek. Brudne ściany, zniszczona elewacja, śmieci na podwórku – to znak, że mieszkańcy niespecjalnie dbają o swoje mienie.

  1. Wysokość opłat eksploatacyjnych

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, zorientuj się w wysokości opłat eksploatacyjnych. Zdarza się, że mieszkanie oferowane w okazyjnej cenie jest drogie w utrzymaniu. Wówczas oszczędności poczynione na etapie zakupu będą tylko pozorne. Zamiast polegać na słowach właściciela, poproś go o okazanie ostatnich faktur za media.

Niektóre z mieszkań trafiających na rynek są zadłużone. Jeżeli lokal, którego zakupem jesteś zainteresowany, znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, poproś o aktualne zaświadczenie o braku zaległości. Masz zamiar kupić nieruchomość z pomocą agenta nieruchomości? Czynności te może wykonać w Twoim imieniu pośrednik.

  1. Stan techniczny budynku

Mieszkania z rynku wtórnego znajdują się w budynkach pochodzących z różnych lat – kamienicach, blokach wielorodzinnych czy domach jednorodzinnych. Nie wszystkie są w dobrym stanie technicznym. Przeciekający dach czy zniszczona klatka schodowa to znak, że budynek będzie musiał w najbliższym czasie przejść gruntowny remont.

Jeżeli nie chcesz partycypować w kosztach remontu budynku, w którym dopiero zamieszkasz, dowiedz się, jak wygląda kwestia funduszu remontowego. Być może dotychczasowi mieszkańcy nie wykazali się przezornością i w tym zakresie powstaną spory.

  1. Treść księgi wieczystej

Księga wieczysta to podstawowy dokument założony i prowadzony dla nieruchomości. Dowiesz się z niego m.in., kto jest aktualnym właścicielem mieszkania, czy została na nim ustanowiona hipoteka, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości i na czyją rzecz. W księdze wieczystej ujawniane są też ograniczenia, np. służebności.

Nie masz doświadczenia w czytaniu ksiąg wieczystych? Zleć sprawdzenie księgi wieczystej prawnikowi. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy kupujesz nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego – brak znajomości treści księgi wieczystej może spowodować, że kupisz zadłużone mieszkanie.

  1. Kondycja finansowa dewelopera

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Powinna zainteresować Cię nie tylko treść dokumentów dotyczących inwestycji, ale również kondycja firmy deweloperskiej. Aby sprawdzić, czy deweloper działa legalnie i jest solidny, sprawdź go w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najlepiej, aby deweloper należał do organizacji branżowej – Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wiarygodność firmy deweloperskiej możesz też zweryfikować, zapoznając się z opiniami w internecie. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z mieszkańcami już wybudowanych osiedli – oni mogą powiedzieć najwięcej o mankamentach współpracy.