Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Materiały budowlane - jakie wybrać?

Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Nawet korzystając z pomocy profesjonalistów i zatrudniając ekipę budowlaną, staje się przed wieloma dylematami i pytaniami. Jednym z nich jest to, z jakich materiałów budowlanych korzystać. Pierwszą nasuwającą się odpowiedzią jest: z najlepszych. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, wybór tych najlepszych nie jest taki prosty. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakiej technologii ma być zbudowana nieruchomość, jaka jest zasobność portfela inwestora oraz czasu, jaki może przeznaczyć na realizację inwestycji. Zobacz, jakie materiały budowlane są obecnie najczęściej wykorzystywane i poznaj ich wady oraz zalety.

Z czego budować dom?

Wybrana technologia i materiały budowlane powinny być dostosowane do warunków, w jakich nieruchomość będzie funkcjonowała. W Polsce nie ma potrzeby wznoszenia konstrukcji odpornych na wstrząsy czy huragany - takich bowiem w naszym klimacie nie doświadczamy. Ważne jest jednak wybranie takich materiałów, które będą chronić domowników przed zróżnicowaniem temperatur w ciągu roku. Istotne jest więc wybranie materiałów gwarantujących odpowiednią termoizolację budynku. Ochrona przed zimnem sprawia, że polskie domy budowane są zazwyczaj w oparciu o tradycyjne metody. Bazują one na murowaniu ścian z cegieł, wapiennych bloczków, pustaków ceramicznych, betonowych i keramzytowych. Coraz częściej inwestorzy stawiają jednak na nowoczesne rozwiązania. I tak np. niektóre domy na sprzedaż we wrocławskim Brochowie wznoszone są w innowacyjnej technologii wykorzystującej pustaki szklane, które dają duże możliwości aranżowania domowej przestrzeni.

Jakie materiały budowlane są dostępne?

W polskim budownictwie domów jednorodzinnych jednym z najpopularniejszych materiałów jest cegła ceramiczna. Ma ona szerokie zastosowanie i znana jest od setek lat. Obecnie z jej pomocą stawia się ściany dwu- lub trzywarstwowe. Niewielkie rozmiary cegły sprawiają, że można z nich ułożyć dowolną konstrukcję. Powstają więc z niej nie tylko ściany, ale i nadproża czy sklepienia. Popularność tego materiału wynika z wielu zalet, które oferuje. Cegła dziurawka zapewni doskonałą izolację cieplną i akustyczną, natomiast cegła pełna jest wytrzymała na obciążenia i świetna do budowy ścian nośnych. Elewacje wykonuje się z tzw. modeli licowanych lub cegły klinkierowej – odpornej na warunki atmosferyczne. Po cegłę warto sięgać przy budowie domu o nietypowej architekturze. Sprawdzi się też przy nieruchomościach w stylu klasycznym i retro.

Solidny i trwały materiał budowlany stanowią również bloczki. Dzielą się na dwa rodzaje: komórkowe i piaskowo-wapienne. Te pierwsze są lekkie i gwarantują bardzo dobrą izolację akustyczną, niski współczynnik przenikania ciepła oraz zwiększoną odporność na działanie ognia. Bloczki piaskowo-wapienne również mają takie właściwości, a dodatkowo są mniej nasiąkliwe. Z tego materiału budowlanego tworzyć można dowolne domowe ściany.

W polskim budownictwie mieszkaniowym bardzo chętnie wykorzystywane są też pustaki ceramiczne nazywane też bloczkami ceramicznymi. Ich zalety to skuteczna izolacja akustyczna i termiczna oraz właściwości ognioodporne. Plusem jest też niska nasiąkliwość pustaków ceramicznych. Optymalne wymiary i kształty pozwalają sprawnie zbudować z nich ściany. Należy jednak pamiętać, że mają one tendencje do kruszenia się i uszkadzania w czasie transportu. Należy je więc odpowiednio zabezpieczać, przewożąc ze sklepu na teren budowy. Nie należy jednak obawiać się, że ściana z bloczków ceramicznych będzie tak samo łatwo krusząca jak materiał – jest zupełnie odwrotnie.

Do polskiego budownictwa mieszkaniowego powoli zaczynają też docierać nowinki. Taką są pustaki szklane. Są one bezbarwnymi lub kolorowymi bryłami, które wykorzystuje się do dekoracji fragmentów ścian zewnętrznych i działowych. Umożliwiają one zbudowanie mozaik o nieregularnym kształcie. Materiał ten przepuszcza światło słoneczne, a jednocześnie jest nieprzezroczysty. Sprawia to, że często sięgają po niego deweloperzy, budujący osiedla, na których domy są ustawione blisko siebie. Pustak szklany doświetli pomieszczenie, a jednocześnie ochroni prywatność przed sąsiadami.