Materiały budowlane - jakie wybrać?

3 min czytania
Materiały budowlane - jakie wybrać?

Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Nawet korzystając z pomocy profesjonalistów i zatrudniając ekipę budowlaną, staje się przed wieloma dylematami i pytaniami. Jednym z nich jest to, z jakich materiałów budowlanych korzystać. Pierwszą nasuwającą się odpowiedzią jest: z najlepszych. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, wybór tych najlepszych nie jest taki prosty. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakiej technologii ma być zbudowana nieruchomość, jaka jest zasobność portfela inwestora oraz czasu, jaki może przeznaczyć na realizację inwestycji. Zobacz, jakie materiały budowlane są obecnie najczęściej wykorzystywane i poznaj ich wady oraz zalety.

Z czego budować dom?

Wybrana technologia i materiały budowlane powinny być dostosowane do warunków, w jakich nieruchomość będzie funkcjonowała. W Polsce nie ma potrzeby wznoszenia konstrukcji odpornych na wstrząsy czy huragany - takich bowiem w naszym klimacie nie doświadczamy. Ważne jest jednak wybranie takich materiałów, które będą chronić domowników przed zróżnicowaniem temperatur w ciągu roku. Istotne jest więc wybranie materiałów gwarantujących odpowiednią termoizolację budynku. Ochrona przed zimnem sprawia, że polskie domy budowane są zazwyczaj w oparciu o tradycyjne metody. Bazują one na murowaniu ścian z cegieł, wapiennych bloczków, pustaków ceramicznych, betonowych i keramzytowych. Coraz częściej inwestorzy stawiają jednak na nowoczesne rozwiązania. I tak np. niektóre domy na sprzedaż we wrocławskim Brochowie wznoszone są w innowacyjnej technologii wykorzystującej pustaki szklane, które dają duże możliwości aranżowania domowej przestrzeni.

Jakie materiały budowlane są dostępne?

W polskim budownictwie domów jednorodzinnych jednym z najpopularniejszych materiałów jest cegła ceramiczna. Ma ona szerokie zastosowanie i znana jest od setek lat. Obecnie z jej pomocą stawia się ściany dwu- lub trzywarstwowe. Niewielkie rozmiary cegły sprawiają, że można z nich ułożyć dowolną konstrukcję. Powstają więc z niej nie tylko ściany, ale i nadproża czy sklepienia. Popularność tego materiału wynika z wielu zalet, które oferuje. Cegła dziurawka zapewni doskonałą izolację cieplną i akustyczną, natomiast cegła pełna jest wytrzymała na obciążenia i świetna do budowy ścian nośnych. Elewacje wykonuje się z tzw. modeli licowanych lub cegły klinkierowej odpornej na warunki atmosferyczne. Po cegłę warto sięgać przy budowie domu o nietypowej architekturze. Sprawdzi się też przy nieruchomościach w stylu klasycznym i retro.

Solidny i trwały materiał budowlany stanowią również bloczki. Dzielą się na dwa rodzaje: komórkowe i piaskowo-wapienne. Te pierwsze są lekkie i gwarantują bardzo dobrą izolację akustyczną, niski współczynnik przenikania ciepła oraz zwiększoną odporność na działanie ognia. Bloczki piaskowo-wapienne również mają takie właściwości, a dodatkowo są mniej nasiąkliwe. Z tego materiału budowlanego tworzyć można dowolne domowe ściany.

W polskim budownictwie mieszkaniowym bardzo chętnie wykorzystywane są też pustaki ceramiczne nazywane też bloczkami ceramicznymi. Ich zalety to skuteczna izolacja akustyczna i termiczna oraz właściwości ognioodporne. Plusem jest też niska nasiąkliwość pustaków ceramicznych. Optymalne wymiary i kształty pozwalają sprawnie zbudować z nich ściany. Należy jednak pamiętać, że mają one tendencje do kruszenia się i uszkadzania w czasie transportu. Należy je więc odpowiednio zabezpieczać, przewożąc ze sklepu na teren budowy. Nie należy jednak obawiać się, że ściana z bloczków ceramicznych będzie tak samo łatwo krusząca jak materiał jest zupełnie odwrotnie.

Do polskiego budownictwa mieszkaniowego powoli zaczynają też docierać nowinki. Taką są pustaki szklane. Są one bezbarwnymi lub kolorowymi bryłami, które wykorzystuje się do dekoracji fragmentów ścian zewnętrznych i działowych. Umożliwiają one zbudowanie mozaik o nieregularnym kształcie. Materiał ten przepuszcza światło słoneczne, a jednocześnie jest nieprzezroczysty. Sprawia to, że często sięgają po niego deweloperzy, budujący osiedla, na których domy są ustawione blisko siebie. Pustak szklany doświetli pomieszczenie, a jednocześnie ochroni prywatność przed sąsiadami.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

gliwiceonline_kf