Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

grafika

Metropolitalne obchody 100. rocznicy III powstania śląskiego zostaną zwieńczone multimedialnym widowiskiem pt. „Tryptyk powstańczy – pamięć ziemi”. Odbędzie się ono 25 czerwca na Rynku w Bytomiu. Wydarzenie, w którym udział weźmie 500 artystów, organizuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Bytomskie Centrum Kultury. Początek – godz. o 21.00.

W widowisku wezmą udział śląskie zespoły, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, chór i orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz chór Politechniki Śląskiej. Prezentowaną przez artystów choreografię dopełni bogata warstwa muzyczno-wokalna. Wykonawcy przedstawią twórczość śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Klaudiusza Jani i Wojciecha Ciuraja. Tło występów stanowić będzie efektowny wideoart wyświetlany na multimedialnych elementach scenografii oraz na bytomskich kamienicach.

III powstanie śląskie było największym z trzech zrywów Polaków na Górnym Śląsku. Wybuchło po plebiscycie z 1921 roku wobec niekorzystnych dla Polski wyników głosowania. Wybór miejsca obchodów nie jest przypadkowy. W pobliżu bytomskiego rynku, w hotelu „Lomnitz” przy ul. Gliwickiej, mieścił się Polski Komisariat Plebiscytowy. Z tego gmachu Wojciech Korfanty, polski komisarz plebiscytowy i dyktator III powstania śląskiego, koordynował działania zmierzające do przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyć na kanale Bytomskiego Centrum Kultury w serwisie YouTube. Film będzie dostępny przez 24 godziny.