Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

rozgwieżdżone niebo fot. J. Szymik / UM Gliwice

Lato to wymarzony czas na obserwacje nocnego nieba. Tym bardziej, że sierpień to miesiąc meteorów! Bez specjalistycznego sprzętu „spadające gwiazdy” można obserwować także w Gliwicach.

Za „spełnianie życzeń” w nadchodzącym czasie będą odpowiadać dwa najaktywniejsze roje meteorów: Akwarydy i Perseidy. Nie trzeba być astronomem, te „spadające gwiazdy” widać gołym okiem. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

Akwarydy i Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu.

Maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów przypada na 28 lipca, natomiast sierpień będzie miesiącem Perseidów. Ten właśnie rój jest uważany przez astronomów za najaktywniejszy. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Prawdziwy deszcz meteorów – jeżeli niebo nie będzie zachmurzone – będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem. W związku z tą datą niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca”. To pamiątka męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzona 10 sierpnia. (mm)